Prabangūs stikliniai puodeliai: kodėl jie visada geras sprendimas?

Rate this post

Kiekvienas turi savo rytinį gėrimą. Nesvarbu, ar tai arbata, kava, kakava, ar bet kas kita, kuri juos pajudina. Kiekvienas rytas apima daugybę rytų, o kalbant apie švaistymą ir aplinkosaugą, tai gali atsiliepti, jeigu naudojate naudojate vienkartinius kavos puodelius.

Pateikiame daug svarių priežasčių, kodėl stikliniai puodeliai kavai ar kitiems gėrimams yra puikus pasirinkimas:

Galite juos pakartotinai panaudoti

Stikliniai puodeliai yra 100% daugkartinio naudojimo. Vienkartinių kavos puodelių naudojimo atliekos tikrai gali padidėti. Apsvarstykite, jei perkate kavą kasdien, per metus sunaudojate 365 vienkartinius kavos puodelius. Ir tada tiesiog juos išmesti. Net jei kavą perkate tik kartą kas antrą dieną, tai yra 182 kavos puodeliai per metus.

Jei tokį poveikį daro vienas žmogus, vartojantis vienkartinius kavos puodelius, pagalvokite, kokį poveikį turi kiekvienas suaugęs Lietuvoje, geriantis kavą.

Tai yra tvarus pasirinkimas

Stikliniai puodeliai yra neįtikėtinai tvarūs! Pirmiausia stiklas yra ekologiška, visiškai natūrali žaliava, kuriai sukurti reikia labai mažo anglies pėdsako. Šis anglies pėdsakas yra dar mažesnis, jei naudojamas stiklas pagamintas iš perdirbto stiklo.

Stiklas, skirtingai nuo kitų medžiagų, iš kurių gali būti pagaminti puodeliai, pavyzdžiui, keramika, gali būti perdirbamas. Stiklas yra viena iš vienintelių 100% perdirbamų medžiagų. Palyginti su stiklo gaminimu iš žaliavų pirmą kartą, iš perdirbto stiklo pagamintas stiklas oro taršą sumažina 20 proc., o su tuo susijusį vandens – 50 proc.

Estetika

Stikliniai puodeliai yra gražūs dėl tvarumo, kurį jie simbolizuoja. Jie taip pat yra gražūs, nes stiklas yra gražus. Stiklas yra daug estetiškesnis nei gali būti plastikinis ar popierinis puodelis. Kas yra elegantiškiau? Neryškus plastikas ir permirkęs popierius? Arba gražiai pagamintas stiklinis puodelis?

Geresnis gėrimo skonis

Ar kada nors bandėte tą nuostabų vandenį, kuris žada, kad jis bus geresnis ir minkštesnis nei įprastas vanduo? Dažnai tas vandens „geresnis skonis“ ir „minkštumas“ atsiranda iš stiklinio butelio, kuriame jis yra supakuotas. Taip yra todėl, kad medžiaga, kuri paliks jūsų gėrimą „gryniausiu“ pavidalu, neabejotinai yra stiklas.

Tokios medžiagos kaip plastikas, popierius ir plienas turi kenksmingų cheminių dangų, kurios prasiskverbia į kavos skonį. Visi žinome metalinį atspalvį, kurį gali palikti plieninis puodelis, arba plastiko atspalvį iš saulėje palikto vandens butelio. Stiklui nereikia cheminės dangos, todėl jis nieko neįtraukia į gėrimą.