Kaip apskaičiuoti miško kainą?

Rate this post

misko kainaMiškas mūsų šalyje dažnai atrodo, kaip poilsio ar pasivaikščiojimo vieta. Tačiau miško savininkui tai ir galimybė gauti pelną. Kiekvienam miško savininkui labai rūpimas klausimas, kaip apskaičiuoti miško kainą? Miško vertės nustatymas yra gana sudėtingas procesas. Kartais miško savininkas galvoja, kad jo miškas vertas gana nemažą pinigų sumą, tačiau sužinojus jo realią kainą jam tenka nusivilti. Pasitaiko ir taip, kad miško savininkai galvoja, kad jų miškas nėra vertingas. Tačiau pasiūlyta suma už jį kartais nustebina. Visų pirma miško vertė yra labai subjektyvus dalykas, nes turi daug vertės rodiklių apie kuriuos daugelis miško savininkų nė nežino. Todėl jei nežinote kiek vertas jūsų miškas, nustokite sukti galvą, kaip apskaičiuoti miško kainą ir perskaitykite šį straipsnį.

Tad šiame straipsnyje pabandysime aptarti svarbiausius aspektus į kuriuos reikia atkreipti dėmesį skaičiuojant miško vertę. Į mišką galime žiūrėti iš estetinės pusės – tai gražūs vaizdai, grynas oras. O jei žiūrėsime iš verslininkiškos pusės, tai mediena kurią galime parduoti, tai žemė, kuri turi savo vertę. Tačiau miškas yra gyvas nuolat augantis ir besikeičiantis organizmas. Jis reikalauja nuolatinės priežiūros ir rūpesčio. Tad jei nepamenate kada buvote įkėlęs koją į savo mišką greičiausiai negalite svarstyti apie didelį pelną.

Kadastrinis miško vertinimas

Šiuo metu vienas iš populiariausių kadastrinis miško vertinimas. Jei esate miško savininkas greičiausiai turite dokumentą „Pažymėjimas apie nekilnojamo daikto ir daiktinių teisių į jį įregistravimas nekilnojamo turto registre“. Tokiame pažymėjime galima rasti indeksuotą žemės sklypo vertę.

Šis vertinimas yra gana svarbus nustatant valdos vertę. Į šią vertę įskaičiuojama valdoje esančios medienos kaina ir po žeme esantys turtai. Kokie tai turtai vėlgi visą informaciją rasite dokumente. Tame pačiame pažymėjime rasite nurodytą ir rinkos vertę. Tik atkreipkite dėmesį, kad skaičius bus žymiai mažesnis už indeksuotą sklypo vertę ir jame atsispindės tik medienos kaina.

Jei privatūs asmenys ar įmonės nori pirkti mišką jiems aktualiausia bus medienos kiekis esantis valdoje. Jie greičiausiai planuos tą medieną iškirsti ir parduoti. Valdos kainą nulemia per 10 metų iškertamos planuojamas iškirsti medienos kiekis. Kai kurie miško savininkai patys kerta ir parduoda medieną. Tačiau šis procesas reikalauja nemažai žinių. Iškirtus medieną turite žinoti kur ją realizuosite. Jei iškirtus mediena ilgai pragulės miške, greičiausiai ji niekam nebus reikalinga. Tad iš tikėtino pelno, gali likti didelis nuostolis.

Jei kalbėsime apie žemės sklypo vertę ir praktinę kainą jos greičiausiai sutaps, jei valdos plotas yra ne didesnis kaip 10 Ha. Ir visas miškas yra brandus.

Miško kainos tendencijos

Turbūt tenka pastebėti, kad pastaruoju metu brangsta ne tik prekės ir paslaugos. Tiesiog brangsta ir nekilnojamas turtas, o miško kaina taip pat didėja. Tačiau buvo laikas, kai medienos kainos buvo gerokai nukritusios. 2008 metais rinkoje buvo spartus medienos pardavimo kainos mažėjimas. 2016 metais miško rinka pradėjo po truputėlį atsigauti. Kol kas kainų šuolis nebuvo pastebėtas. Ekspertais teigia, kad kainų šuolio artimiausiu metui tikėtis nevertėtų. Kainos turėtų augti, tačiau tai vyks išlėto. Ekspertai pastebi, kad rinkos svyravimui turėjo Baltarusijos ir Rusijos medienos kainos sumažinimas. Šios šalys, pastebėjusios, kad joms trūksta užsienio valiutos, gana ženkliai sumažino savo medienos kainą. Tokiu atveju mūsų šaliai teko daryti tą patį. Juk Lietuva nenori, kad medienos pardavimas iš mūsų šalies visai sustotų.

Reikia atkreipti dėmesį, kad miško medienos kainai įtakos turi sezoniškumas. Juk šaltuoju laikotarpiu išauga ne tik malkų, bet ir biokuro paklausa. Taigi šaltuoju metų laiku kubinio metro kaina paauga nuo 2 iki šešių eurų. Tad labai teisinga patarlė, kad „roges reikia ruošti vasarą“. Tad siūloma dar šiltuoju metų laiku pasirūpinti malkomis ar mediena biokurui.

Tad jei miško kainos įvertinimo procesas jums vis dar atrodo gana painus. Rekomenduojame kreiptis į ekspertus ir jie greitai apskaičiuos jūsų turimos miško valdos vertę. Galite ieškoti patikimos įmonės arba kreiptis į rajono, kuriame yra miško plotas urėdiją. Taip pat jie suteiks rekomendaciją kaip iš miško gauti didžiausią naudą. Miškininkystės ekspertus rasite www.pusbroliai.eu.