Kada būtini energetinio naudingumo sertifikatai?

Rate this post

Pastatų energetinio naudingumo sertifikatai yra reikalingi, kai užbaigiama naujo pastato statyba, renovavimas, modernizavimas ar kapitalinis remontas. Visų šių darbų dėka yra atkuriamos ir pagerinamos pastato inžinerinių sistemų fizinės bei energetinės savybės, kurios lemia 25 % pastato vertės. Tai išties svarbu, jeigu namus žadate parduoti, pirkti, nuomoti, keisti ar tiesiog dovanoti. Tad, ką dar reikia žinoti apie energetinio naudingumo sertifikatus?

Tikriausiai nė nereikia sakyti, jog patiems nustatyti energetinio naudingumo klasę tikrai nepavyks. Tad, jeigu susidūrėte su situacija, kai jums reikalingi energetinio naudingumo sertifikatai, patikėkite šį darbą profesionaliems ekspertams. Jie turi reikiamus kvalifikacijos atestatus ir yra baigę papildomus mokymus kvalifikacijai kelti. Ekspertai, prieš išduodami sertifikatą, apžiūri objektą, jį įvertina, atlieka reikiamus skaičiavimus ir testus ir duomenis pateikia SPSC. Gavus patvirtinimą, sertifikatas tuoj pat užregistruojamas tame pačiame Statybos produkcijos sertifikavimo centro registre ir ši informacija perduodama Nekilnojamo turto kadastro centrui bei kitoms reikalingoms institucijoms. Greitai po to energetinio naudingumo sertifikatas jau bus pastato statytojo ar savininko rankose.

Kam privalomas energetinio naudingumo sertifikatas? Pirmiausia – statant, parduodant ar išnuomojant pastatus. Pastato statytojas ar savininkas pirkėjui ar nuomininkui privalo pateikti statinio energetinio naudingumo sertifikatą. Jo galiojimo laikas turi būti ne ilgesnis kaip 10 metų. Šios nuostatos yra taikomis ir parduodant ar išnuomojant pastato dalis. Sakykim, butus. Juk vienas butas yra daugiabučio namo dalis.

Energetinio naudingumo sertifikato prireiks ir kapitališkai renovuojamiems namams, kurių naudingasis plotas yra ne didesnis nei 250 kvadratinių metrų. Taip pat, šio sertifikato prireiks projektuojant didesnius nei 250 kvadratinių  metrų pastatus, nes jų energetinis naudingumas turi atitikti nustatytus reikalavimus. Energetinio naudingumo sertifikate turi būti nurodoma pastato paskirtis, šildomas plotas ir energijos kiekis, kuris reikalinga šildyti kiekvienam kvadratiniam metrui. Taigi, galima sakyti, jog energetinio naudingumo sertifikatas – tai pastato pasas. Jeigu norite parduoti, keisti, nuomoti ar dovanoti nekilnojamą turtą, be šio dokumento – nė iš vietos.

Sertifikato prireiks ir didesniems kaip 1000 kvadratinių metrų ploto viešbučių prekybos, maitinimo, transporto mokslo ar gydymo paskirties pastatams. Tokiuose pastatuose turi būti iškabinti ne senesni nei 10 metų energetinio naudingumo sertifikatai.

Turėtumėte žinoti, jog nuolatos negyvenamiems pastatams, kultūrinio paveldo ar maldos įstaigoms, laikiniems statiniams ir pastatams, mažesniems nei 50 kvadratinių metrų, energetinio naudingumo sertifikatai nereikalingi.