Papuošalai ir juvelyrika

Juvelyrika ir vyriški aksesuarai

Rate this post

Papuošalai ir juvelyrikaKokybiška ir išskirtinė juvelyrika – tai taikomosios dekoratyvinės dailės šaka, papuošalų iš tauriųjų bei spalvotųjų metalų, jų lydinių bei brangakmenių kūryba. Nuo neatmenamų laikų žmonės nešiojo papuošalus, tik pirmykščiams žmonėms papuošalai daugiau atstojo amuletus ir buvo nešiojami apsaugai nuo negerų dvasių, blogos akies nužiūrėjimo. Darydavo amuletus iš gyvūno dantų, augalų sėklyčių. Laikui bėgant, pradėta vis mažiau tikėti nešiojamo amuleto galiomis, tačiau nešioti pakabučius nenustota. Anaiptol, juos imta vis labiau tobulinti, ieškoti vis naujų formų, žaliavos.

Taip buvo surasti taurieji metalai kaip auksas, sidabras, varis, platina, osmis bei jų lydiniai. Pavadinimą „taurieji“ jie gavo, kadangi buvo atsparūs korozijai. Iš šių metalų yra gaminos ir vyriškos sąsagos marškinams. Kaip žinia sąsagos iš tauriųjų metalų yra tin gera dovana, kurios laukia kiekviena vyras. Gryni taurieji metalai pasižymi menku stiprumu, atsparumu dilimui, todėl pradėti maišyti tarpusavyje ir taip pradėti gaminti įvairūs lydiniai. Pvz. į aukso sudėtį gali įeiti sidabras, varis, paladis. Kiekvienas savaip keičia lydinio savybes. Sidabras didina aukso lydinių kietumą, lydinys būna rausvos spalvos, paladis taip pat keičia aukso spalvą – balina, platina dar labiau balina aukso lydinį.

Juvelyriniai dirbiniai gali būt gaminami vien tik iš tauriųjų metalų, tačiau norint dar labiau pabrėžti jų grožį, puošiami brangiaisiais ir pusbrangiais akmenimis. Brangakmeniai – tai gamtoje randami mineralai, išsiskiriantys savo grožiu ir retumu. Jie visais laikais užburdavo žmonės savo paslaptingu švytėjimu, mirgėjimu visomis vaivorykštės spalvomis. Brangakmeniai kasami jau labai seniai. Pagrindinė deimantų tiekėja yra Pietų Afrikos Respublika. Rusijoje deimantai randami Sibire. Randamas gamtoje deimantas labai skiriasi nuo tų nuostabiųjų akmenėlių kuriuos matome papuošaluose. Kad deimantas sušvytėtų visa savo grožybe, jis apdirbamas – šlifuojamas. Kuo daugiau briaunų turi briliantas, tuo jis gražiau spindi,žaižaruoja. Patys gražiausi ir vertingiausi yra briliantai turintys 57 briaunas. Brangiausi briliantai yra bespalviai, melsvi, o pigiausi – tamsiai rudos spalvos. Dažniausiai briliantams šlifuojant suteikiama ovalo forma, ji pati populiariausia, tačiau pasitaiko širdelės, kriaušės formos.

Juvelyriniams gaminiams priklauso sagės, žiedai, auskarai, apyrankės, kulonai.

Sagės gaminamos įvairiausių formų, puošiamos brangakmeniais, graviruojamos. Vyrai itin vertina kaklaraiščių segtukus. Dažniausiai kaklaraiščių segtukai yra gaminami iš aukso bei sidabro, nerai jie papuošiami ir brilijantais.

Iš juvelyrinių dirbinių labiausiai paplitę žiedai. Jie būna vyriški ir moteriški, vestuviniai, sužadėtuvių. Žiedai gali būti lygūs, graviruoti, puošti brangakmeniais.

Auskarai labai paplitę papuošalai. Jie gaminami įvairiausių formų, dydžių, su pakabučiais ir be jų. Auskarai šiuo metu nešiojami netikėčiausiose kūno vietose.

Kulonai – kaklo papuošalai ant grandinėlės, būna įvairiausių formų, puošti brangakmeniais. Kulonai,  kurie atsiveria, vadinami medalionais.

Grandinėlės skiriasi savo ilgiu, grandžių sudėtingumu, įvairiais užsegimais.

Rankogalių sąsagos gaminamos iš įvairiausių metalo lydinių, puošiamos, graviravimu, brangiaisiais akmenimis.

Itin brangūs juvelyriniai dirbiniai šiuo metu dažniausiai laikoma kaip ilgalaikė investicija. Kitiems brangūs dirbiniai simbolizuoja žmogaus socialinę padėtį visuomenėje, galią, turtą. Tačiau , nesvarbu dėl kokios priežasties įsigyjamas papuošalas,ypač jei jis puoštas briliantu, jis visada trauks, žavės, džiugins ir kerės kiekvieno širdį ir malonins savo žaižaravimu. Ne veltui sakoma, kad briliantai turi magiškų galių. Savo šeimininkui jie suteikia stiprybės, pasitikėjimo savimi, apsaugo nuo įvairiausių negandų. Aišku briliantas turi būti įsigytas teisėtu būdu, antraip pasak legendų galimas atvirkštinis variantas – brangakmenis pradeda keršyti savo šeimininkui pritraukdamas nelaimes. Bet ir tokiu atveju, vis tiek šie nuostabūs briliantai ras sau naujus šeimininkus, nes niekas negali atsispirti jų grožiui ir kerams, kad ir kokie pražūtingi jie būtų.