Jūrinis akvariumas – kiekvienų namų puošmena, povandeninis pasaulis, kuriame verda atskiras gyvenimas. Jūriniai akvariumai įgavo pagreitį sąlyginai neseniai, nes norintys tuom grožėtis savo namuose privalėjo turėti neploną piniginę, bet augant žmonių pragyvenimo lygiui, jūriniai akvariumai ryžtingai žengia link populiarumo kalno viršūnės. Priešingai nei gėlavandenio, jūrinio akvariumo nepastatysit namuose ir neužpildysit jo gyvybe kada panorėję. Tai sudėtingas įrengimas ir savo priežiūra, ir vidine ekosistema. Tačiau kaip sako senovės filosofų išmintis „grožis reikalauja aukų“.
Tobuliausias variantas, jei norintys turėti jūrinį akvariumą, pradėtų mąstyti dar tada, kai jų namo brėžinys dar tik formuojasi architekto galvoje. Kadangi priešingai nei gėlavandenis, jūriniai akvariumai labai stipriai apkrauna namo konstrukcijas, tačiau nesinorėtų, jog vieną dieną koks tūkstantis litrų vandens užplūstų jūsų namus, nes tada padaryta žala kaip viesulas prasineš per jūsų finansus. Be to, jūriniam akvariumui nepakanka įrengti tik filtrą, vandens šildytuvą ir pritaisyti stiklo valymo šepetėlį, jo santechnikos ir ventiliacijos įranga ganėtinai sudėtinga, todėl reiktų gerai paplanuoti kaip ją paslėpti, kad negadintų namų interjero ne vietoje išlindę „rakandai“.
Dėl savo sudėtingos įrangos, didelės talpos ir egzotinės ekosistemos jūrinis akvariumas brangus ir jo kaina, priklausomai nuo talpos ir gyventojų gali svyruoti nuo keliasdešimties iki kelių šimtų tūkstančių. Pavyzdžiui, jei norite sukurti tikrą egzotikos rojų ir akvariume apgyvendinti kuo įvairesnių žuvų ir koralų, tuo sudėtingesnė ir brangesnė bus akvariumo priežiūra. Tiesa, kai kurie norintys sutaupyti bando pergudrauti šiuo metu esamą situaciją ir pirkti mažesnės talpos akvariumus. Tačiau čia jūrinis akvariumas, o ne modernus minimalizmas, mažiau nereiškia daugiau. Priešingai, dėl gan sudėtingos įrangos, kuri rūpinasi, jog akvariume būtų kuo natūraliau sukurtas vandenyną imituojantis bangavimas, būtų tinkamai filtruojamas vanduo, o apšvietimas atkurtų realią dienos-nakties tėkmę, mažesnio dydžio akvariumo vandens kiekis kainuos stipriai brangiau nei didelio, nes absoliučiai joks akvariumas be įrangos negali egzistuoti.
Beje, jūrinis akvariumas sudėtingas ir iš biologinės pusės. Vis dėlto jame gyvena ne šamai ir karpiai, o egzotiškos žuvys ir koralai, kurie kartais atkeliauja iš tokių tolimųjų Žemės kampelių kaip Indonezija, Ekvadoras, Filipinai, Šri Lanka ir pan. Be to, ir akvariumo pilnas apgyvendinimas gali trukti iki vienų metų. Kodėl taip ilgai? O todėl, kad jūriniame akvariume apsigyvenus pirmiesiems gyvūnams reikia nuolatos sekti kaip jie prisitaiko, ar vandenyje neatsirado neigiamų pakitimų. Prie natūralių gamtos sąlygų pripratę organizmai gali neigiamai reaguoti į pakitusią aplinką, todėl juos labai lengva išsiųsti anapilin, o to daryti tikrai nenorite, ypač tada, kai žuvytės kaina gali siekti kelis tūkstančius litų.
Be to, ir gyvūnijos pargabenimas iš egzotiškų kraštų gali užtrukti. Neužtenka nueiti į turgų ir nusipirkti dailią žuvytę plastikiniame maišelyje. Visų pirma, šių egzotinių grožybių tiekėjams būtina gauti tų šalių aplinkosauginius leidimus, o žuvims ar augalams atkeliavus į mūsų gimtąją žemelę būtina sulaukti palaiminimo iš Lietuvos aplinkos ministerijos, kuris leistų juos įvežti į šalį. Tad, šimtas ir vienas biurokratinis laiptelis gerokai vilkina visą gyvūnijos atgabenimo procesą.
Taigi, jūrinis akvariumas ne tik prabangus žaisliukas, kuriuo galite pasirodyti prieš artimuosius ar draugus, bet ir atsakomybė už jo gyventojus. Įrengtą jūrinį akvariumą reikia nuolatos prižiūrėti, tai galite daryti patys, tik nepamirškite pasikonsultuoti su specialistai arba kreiptis į profesionalus, kurie padarys daug ką už jus.