suvirinimas

Suvirinimo priedai: kodėl verta rinktis kokybiškus?

Rate this post

Suvirinimo technika – neturint reikiamų apsaugų gali būti ganėtinai pavojinga. Bene svarbiausia užduotis prieš planuojant virinti – tinkamai apsaugoti akis, kadangi naujų niekur nenusipirksime.

Suvirinimo priedai, skydelis bei akiniai

Tam, kad būtų galima išsirinkti tinkamus suvirinimo priedus, pirmiausia būtina atsižvelgti į planuojamų darbų apimtį ir pobūdį. Kai planuojamas suvirinimas elektrodais, pusautomačiu ar argonu, verčiau pasirinkti suvirinimo skydelį. Vertėtų pažymėti, kad suvirintojo akiniai įprastai yra nedidelio tamsumo lygio (3, 5 numerių), tad nepakankamai dengs veidą. Virinant elektros lanku privalu visiškai apsaugoti akių sritį, veidą, kaklą nuo radiacijos, šlako purslų. Tinkamą apsaugą garantuotų būtent skydelis (kaukė). Tuo tarpu suvirintojo akinius verčiau naudoti dujiniam suvirinimui.

Suvirinimo filtro tamsumo lygį derėtų rinktis, atsižvelgus į  darbų pobūdį. Įvertinus tai, kokie darbai bus atliekami, pasirinktume reikiamą filtro tamsumą. Paprastose kaukėse filtrai nesunkiai keičiami, o ir kainuoja nedaug. Labai vertėtų atkreipti dėmesį, jog mažiausias rekomenduotinas filtro tamsumo lygis – devyni. Jis tiktų virinti TIG ar MMA būdu nedidelėmis srovėmis. Tuomet, kai planuojama virinti pusautomačiu, dar kitaip vadinamu MIG būdu, vertėtų pasirinkti ne mažesnį kaip 10-uoju numeriu pažymėtą filtrą, bet pjaunant plazma – ne mažesnį kaip 11 numerį.

Tinkamas filtras

Viena esminių savaime užtemstančių suvirinimo filtrų išskirtinių savybių – produktyvumas ir komfortas viso darbo metu. Savaime užtemstantis filtras reaguoja į bet kokią ryškesnę šviesą. Tai reiškia, kad tokiu atveju virinant nebus reikalo pakelti skydelio dangtelį, renkantis suvirinimo tašką. Tokiu būdu galima virinti kur kas intensyviau bei gerokai produktyviau.

Atskirti paprastus ir savaime užtemstančius filtrus ganėtinai nesunku, jei žinome kelis aspektus. Savaime užtemstantys turės tam tikrus foto elementus. Pasisukus į saulės pusę ir kitą ryškų šviesos šaltinį, filtras iškart pradeda tamsėti iki reikiamo tamsumo lygio. Akys žalojamos, kai vėluojama užtemti, kad ir kelioms mikrosekundėms, tad pravertu dar kartą kritiškai pasvarstyti, kiek verta rinktis abejotinų gamintojų skydelius. Jeigu ilgesnį laiko tarpą naudojami nekokybiški suvirinimo priedai, žala akims gali būti nebepataisoma.

Suvirinimo skydeliai

Kokybiški skydeliai suteiks galimybę reguliuoti tamsumą patiems. Tai reiškia, kad viename skydelyje turime visakeriopą gamą įvairiausio tamsumo numerių filtrą, tad kiekvieną kartą tamsumą nusistatytume, atsižvelgę į esamą poreikį. Yra tokių savaime užtemstančių filtrų, kurie neturi reguliavimo funkcijos, tarkim, vieno numerio tamsumo (įprastai 10, 11). Šie filtrai geriausiai praverčia virinant elektrodais ar pusautomačiu mažesnėmis srovėmis (MIG). Kai virinama TIG būdu ar pusautomačiu didesnėmis srovėmis, labiau pravartu pasirinkti reguliuojamo tamsumo filtrus.

Taipogi šie skydeliai yra su funkcija, leidžiančia jautrumą šviesai reguliuoti patiems, o ir specialias apsaugas „nuo zuikių“. Tai ypač aktualu, kai dirbama ceche, kur bus ir daugiau suvirintojų.

Žinomo gamintojo, savaime užtemstantys skydeliai, laikomi itin saugiais, patikimai apsaugančiais suvirintojo akims. Be jokios abejonės, šiuos filtrus reikėtų kruopščiai saugoti, nemėtyti bei netrankyti, kadangi smarkesni sukrėtimai neabejotinai pakenks filtrui.

Įprastais atvejais patvarūs, savaime užtemstantis suvirinimo skydelis nebus labai pigūs. Nemenką dalį kainos sudarys ne tik gamyba, taip pat nepaprastai griežta kokybės kontrolė. Šimto eurų nesiekiantis, nežinomų gamintojų skydeliai vargiai bus saugūs ir kokybiški. Jeigu ieškoma kiek pigesnio varianto, vertėtų pasirinkti paprastus skydelius su filtru, numojant ranka į nekokybiškus nedaug kainuojančius savaiminio užtemimo skydelius. Juk vargiai kas drįstų ginčytis, jog galima taupyti akių sąskaita!