Patarimai norintiems apsaugoti savo kriptovaliutų kapitalą

Rate this post

Autorius: www.kriptovaliutos.lt
kriptovaliutos

Kriptovaliutų rinkai besipučiant, itin svarbu nepamiršti saugumo. Dažniausia naujokų klaida – didelis entuziazmas ir mažas dėmesys saugumui. Bitcoin bei kitų kriptovaliutų įsigijimas yra ganėtinai paprastas, tačiau reikia nepamiršti, kad jų saugojimas nėra lengva užduotis.

Įsigytą kriptovaliutą galima laikyti/saugoti keliais būdais, tačiau prieš renkantis vieną iš jų, būtina jais tinkamai pasidomėti ir juos pasianalizuoti. Bitcoin kriptovaliutą, kaip ir visas kitas, galima saugoti pinginėse, o jų tipų yra nemažai. Taip pat yra ir kitų saugojimų būdų, tad apie viską trumpai skaitykite žemiau.

Kriptovaliutos.lt bendruomenėje nagrinėjami šie ir panašūs su kriptovaliutomis susijusę klausimai.

Kokios pinginės naudojamos Bitcoin ir kitų kriptovaliutų saugojimui?

Ko gero didžioji dalis ekspertų pasakys, jog geriausias būdas apsaugoti pinginėje esančią kriptovaliutą – rinktis patikimą pinginę. Bet, kaip žinoti, kurios piniginės yra patikimos, o kurios ne?

Piniginės, kaip ir buvo minėta anksčiau, yra kelių tipų:

  • Darbalaukio (angl. Desktop) piniginės veikia įprastuose kompiuteriuose (nešiojamuosiuose, stacionariuose, planšetiniuose kompiuteriuose).

  • Mobiliosios pinginės veikia išmaniuosiuose telefonuose.

  • Kitos pinginės veikia specializuotose koduojamose (pavyzdžiui Trezor) arba įprastose laikmenose, į kurias kriptovaliutą perkelia patys kriptovaliutų turėtojai.

  • Kriptovaliuta gali būti saugojama ir ant popieriaus lapo, atsispausdinus privačius raktus.

  • Online piniginės specializuotose svetainėse arba keityklose.

kripto valiutu apsauga

Vertinandami piniginės saugumą, ypatingą dėmesį turėtumėte atkreipti į piniginės taikomas autentifikacijos procedūras. Jeigu prie piniginės (pavyzdžiui, darbalaukio ar mobiliosios) naudotojas gali prisijungti naudodamas tik vieną autentifikatorių, t.y. piniginė taiko vieno lygio autentifikacijos mechanizmą, tokia piniginė laikytina mažiau saugia. Tuo tarpu piniginės, kuriose įdiegtos dviejų lygių ir/ar daugiapakopės autentifikacijos mechanizmas laikomos patikimiausiomis ir saugiausiomis.

Kriptovaliutoms populiarėjant, daugėja ir begalė portalų, analizuojančių rinkoje esančių pinginių saugumą, todėl vertingos informacijos apie piniginių patikimumą galima rasti ir tokiuose portaluose. Savaime suprantama, jokiu būdu nerekomenduojama naudoti tų pinginių, kurios viešuosiuose šaltiniuose įvardintos, kaip nesaugios, fiktyvios ar naudojamos neteisėtoms veikoms. Taip pat ganėtinai svarbu atkreipti dėmesį ar piniginės kodas yra atviras (angl. open source), kas reiškia, kad visi galimi jos trūkumai yra matomi bendruomenei ir gali būti ištaisyti, kai tuo tarpu uždarojo kodo piniginės gali būti sukurtos vien tam, kad esant progai būtų galima pasisavinti jūsų kriptovaliutą.

Atsarginės piniginės kopijos – papildoma apsauga nuo kompiuterinės technikos gedimų bei žmogaus padaromų klaidų

Atsarginė piniginės kopija yra reikalinga tam, kad praradus piniginę, būtų galima atkurti privačius raktus naujame įrenginyje. Kad galėtumėte pasidaryti piniginės kopiją, prieš tai piniginę turite užkoduoti (užšifruoti), t.y. apsaugoti ją tik Jums žinomu slaptažodžiu. Kopijų kiekis yra neribotas. Ekspertai rekomenduoja turėti bent kelias atsargines kopijas, kad galėtumėte apsisaugoti nuo jų praradimo dėl laikmenų, kuriose jos saugomos, gedimo ar praradimo.

Patikėti Bitcoin bei kitų kriptovaliutų saugojimą trečiosioms šalims – pats blogiausias sprendimas

Visame pasaulyje yra begalė keityklų, kuriose galima ne tik keisti/pirkti/parduoti turimą kriptovaliutą, bet ir ją saugoti. Keityklos išduoda netgi pinigines, tačiau dažnai susigundžiusieji įsigyti tokias pinigines nepasidomi, kuo tokios piniginės skiriasi nuo kitų piniginių ir kokie tokių pinginių trūkumai. Svarbiausias šių pinigini trūkumas – tai, kad jos yra online (pasiekiamos tik internetu) tipo piniginės. Šių piniginių negali išsaugoti nei savo kompiuteryje, nei mobiliajame telefone ar kitame įrenginyje. Jeigu keityklos sistemos būtų nulaužtos ir/ar tokia keitykla būtų įsteigta tik tam tikriems nusikalstamiems tikslams įgyvendinti (pvz., kriptovaliutų vagystei), galimybės atgauti keityklos piniginėje laikomų kriptovaliutų būtų labai mažos arba jų visai nebūtų. Todėl laikyti visas savo kriptovaliutas tokiose keityklose ir/ar pas kitas trečiasias šalis nerekomenduojama. Laikoma, kad saugu laikyti iki 10% savo kriptovaliutų keityklose ir tik tam tikslui, jeigu artimiausiu metu planuojama šias kriptovaliutas iškeisti į kitas arba pervesti kitur.

Išvados:

  • Kol piniginė saugi, t.y. jos privatusis raktas yra jūsų rankose, tol saugios ir jūsų kriptovaliutos;

  • Prarasite savo privatųjį raktą – prarasite turimą kriptovaliutą;

  • Saugiausia piniginė yra ta, prie kurios nėra prieigos per internetą, pavyzdžiui specializuotas įrenginys arba seife užrakintas jūsų privatusis raktas, atspausdintas ant popierius.

  • Niekada nelaikykite kriptovaliutų keityklose, kai tuo tarpu specializuotos svetainės gali būti pakankamai saugios (pavyzdžiui Myetherwallet.com).