dantų jautrumas

Dantų jautrumo priežastys ir gydymas

Rate this post

Dantų jautrumas – problema, su kuria susiduria daugybė žmonių visame pasaulyje. Jį lemia įvairios priežastys: nuo ėduonies iki genetinio polinkio. Priklausomai nuo to, dantų jautrumas gali būti laikinas arba lėtinis. Bet kokiu atveju svarbu laiku pastebėti tokią problemą ir ją gydyti.

Pagrindinės dantų jautrumo priežastys

Dantų jautrumą gali lemti tokios priežastys:

  • Pernelyg stiprus ir (arba) intensyvus dantų valymas. Kruopštus dantų valymas šepetėliu yra labai svarbi asmeninės burnos higienos dalis. Tačiau, jeigu tai daroma per stipriai ar per intensyviai, gali būti pažeidžiamas emalis. Todėl dantys tampa jautrūs.

  • Periodonto ligos (gingivitas, periodontitas). Gingivitas, kitaip dantenų uždegimas, taip pat gali sukelti dantų jautrumą. Jis yra laikomas viena iš pirmųjų periodontito (parodontozės) stadijų. Šios ligos atveju pasireiškia ne tik dantenų uždegimas, bet ir atraminių danties audinių bei alveolės kaulo nykimas, susidaro dantenų kišenės.

  • Bruksizmas (griežimas dantimis). Paprastai šis sutrikimas pasireiškia miegant. Ilgainiui tai gali lemti dantų emalio nusidėvėjimą, dėl ko jie taip pat tampa jautresni.

  • Ėduonis (kariesas). Šį lėtinį, infekcinės kilmės kietųjų danties audinių pažeidimą gali lemti tiek įgimti veiksniai, tiek netinkami žmogaus įpročiai. Jam progresuojant vystosi emalio, dentino ir cemento demineralizacija, irimas. Todėl dantyse atsiranda skylės. Jeigu ėduonis išplinta iki pulpos, reikalingas dantų kanalų gydymas.

  • Žalingi įpročiai. Jie neigiamai veikia visą žmogaus organizmą – ne išimtis ir dantys. Pavyzdžiui, rūkymas gali sukelti dantenų ligas, kurioms pasireiškus dentinas yra labiau veikiamas aplinkos veiksnių.

  • Šalti, karšti, saldūs, rūgštūs maisto produktai ir gėrimai. Paprastai jų vartojimas sukelia laikiną dantų jautrumą, kuris išnyksta nustojus veikti dirgikliui.

  • Dantų balinimo priemonės. Nepaisant to, jog daugelis svajoja apie akinančiai baltą šypseną, tokiam efektui išgauti skirtas priemones reikėtų naudoti itin atsargiai. Dantų balinimo priemonėse gali būti emalį ardančių ir dantenas pažeidžiančių medžiagų. Todėl pastebėjus bet kokį pašalinį poveikį, reikėtų sustabdyti jų naudojimą.

Verta pastebėti, jog dantų jautrumas gali atsirasti ir po tam tikrų odontologinių procedūrų, pavyzdžiui, plombavimo. Tačiau paprastai tokie nemalonūs pojūčiai po kelių dienų išnyksta. Siekiant užtikrinti gydymo efektyvumą ir pasirūpinti gera dantų būkle, svarbu pasirinkti patyrusius odontologijos specialistus.

Dantų jautrumo gydymas

Lengvą dantų jautrumą galima gydyti pakankamai paprastomis priemonėmis, pavyzdžiui, naudoti specialią pastą su fluoru. Šis natūralus mineralas padeda sustiprinti emalį ir taip sumažinti dantų jautrumą išoriniams veiksniams. Jautrių dantų priežiūrai rekomenduojama naudoti burnos skalavimo skystį be alkoholio, taip pat rinktis šepetėlį su minkštesniais šereliais.

Jeigu tokios priemonės nėra veiksmingos ir neduoda norimų rezultatų, turėtų būti atliekamas gydymas, paskiriamas individualią dantų būklę įvertinusio odontologijos specialisto. Klinikoje gali būti naudojamos dentino nujautrinimo priemonės, fluoro gelis ir kita. Jeigu dantų jautrumas yra bruksizmo pasekmė, įprastai skiriamos kapos. Jos užkerta kelią emalio dėvėjimuisi, be to, yra naudojamos ir atsiradus žandikaulio sąnario skausmams.

Jeigu dantys stipriai pažeisti ėduonies, atliekamas jų šaknų kanalų (endodontinis) gydymas. Pirmiausiai padaromos rentgeno nuotraukos. Po to kanalai išvalomi, išdezinfekuojami ir užplombuojami. Pacientui pageidaujant, gali būti taikomas nuskausminimas.

Kad ir kokios priežastys būtų sukėlusios dantų jautrumą, į tai neturėtų būti numojama ranka. Laiku pradėtos naudoti priemonės arba paskirtas gydymas gali padėti išvengti rimtesnių pasekmių. Jeigu ir jums teko susidurti su tokia problema, nedelskite ir užsirašykite vizitui pas specialistus. Tegul jūsų dantys būna stiprūs ir sveiki.