Kita Laisvalaikis

Socialiniai tinklai

Labai didelis procentas žmonių kiekvieną dieną dalį savo laiko praleidžia socialiniuose tinkluose, kurie kai kuriems jau tapo keiksmažodžiui, kai kur jie draudžiami, o kiti tiesiog negali be jų gyventi. Tad natūraliai kyla klausimas, ar socialiniai tinklai nėra pavojingi žmonėms?

socialiniai tinklai

Iš tiesų socialiniai tinklai neturėtų kelti grėsmės žmonėms, tačiau patys žmonės pajutę jų naudą tampa priklausomi, siekia būti populiarūs, aktyviai komentuoja ar kitaip dalyvauja socialinių tinklų gyvenime, todėl neretai primiršta kitas savo pareigas, daugiau dėmesio skiria bendravimui socialiniuose tinkluose nei realiame gyvenime. Didžiausia tokios rizikos grupė – paaugliai, tačiau tarp priklausomų nuo socialinių tinklų yra ir suaugusiųjų, vyresnio amžiaus žmonių.

Priklausomybė nuo socialinių tinklų atsiranda gana greitai. Pradžioje atrandami seni pažįstami, mokyklos, studijų draugai, buvę kolegos ar labai nutolę giminaičiai. Pradedama bendrauti su jais, peržiūrimi jų profiliai, nuotraukos, kita pateikta medžiaga. Vėliau socialiniai tinklai tampa nebe tik senų, ilgai nematytų pažįstamų bendravimui skirta erdve, bet taip pat patogiai žinučių pagalba imama bendrauti ir su esamais kolegomis, draugais, o kartais net ir šeimos nariais. Būtent tuomet ir reikia sunerimti, jei daugiau laiko su artimiausiais žmonėmis bendraujama virtualiame pasaulyje, o ne susitikus namuose.

Socialiniai tinklai taip pat siūlo ir įvairiais papildomas pramogas, pavyzdžiui, žaidimus. Žaidimai sudomina, įtraukia, skatina konkuruoti ir taip atima dar daugiau laiko, kurį praleidžiate prie kompiuterio ekrano. Nors atrodytų vos prisėdote, staiga prabėga ne viena minutė, o valanda ar net kelios. Kuomet turite marias laisvo laiko, galbūt tai ir nieko tokio, tačiau neretai socialiniai tinklai atima ir darbui ar mokslui skirtą Jūsų laiką, todėl nukenčia rezultatai, vėliau tenka už tai atsakyti, gailėtis, patiriami įvairūs nuostoliai, kyla kitos problemos, kurias užmiršti ir vėl bandoma socialinių tinklų pagalba.

Nors patys socialiniai tinklai yra vedini kilnių tikslų, tokių kaip senų kontaktų atgaivinimas, naujų pažinčių užmezgimas ar patogesnis dalijimasis įvairaus pobūdžio ir tipo informacija, deja, šiuos privalumus neatsargūs žmonės paverčia jų problemų šaltiniu, o patyrę psichologai sako, kad patys žmonės nėra linkę pripažinti ir suprasti darą klaidą, ypač kuomet kalbama apie priklausomybę nuo socialinių tinklų ar su tuo susijusias bėdas.

Ieškoti sprendimų, galinčių padėti atsikratyti ar bent sumažinti socialinių tinklų priklausomybę reikėtų kaip įmanoma anksčiau, vos tik pastebėjus problemą ar kylant kokiai nors grėsmei. Tėvai taip pat turėtų būti atidesni, šiek tiek stebėti savo vaikų veiklą prie kompiuterio, padėti jiems spręsti su tuo kylančias problemas, konsultuoti įvairiais klausimais (tik jokiu būdu nedrausti). Deja, vis dar yra atskirtis tarp tėvų ir vaikų ir neretai tokio tipo problemos lieka nepastebėtos, laiku nesuteikiama pagalba, neskiriama tam užtektinai dėmesio.