Proteinas – baltymų privalumai sportuojantiems

Rate this post

Proteinas baltymai

Baltymai yra vienas iš pačių svarbiausių makroelementų, kartu su angliavandeniais ir riebalais, būtinų kiekvieno iš mūsų organizmui. Baltymai yra sudaryti iš aminorūgščių, o pastarosios yra pagrindinės mūsų raumenų sudedamosios dalys. Todėl aktyviai sportuojant proteinas baltymai gali padėti pagerinti pasiekiamus sportinius rezultatus. Būtent todėl sportininkai savo kasdienę mitybą papildo baltymais ir kartu vartoja proteino papildus, apie kurių naudą verta pakalbėti išsamiau.

Kodėl baltymai yra tokie svarbūs mūsų organizmui?

Baltymai sudaro mūsų organizmo ląstelių ir audinių, įskaitant raumeninį audinį, struktūrą. Jie yra būtini naujų audinių formavimuisi ir augimui, kartu padedant atkurti ir fizinio krūvio metu pažeistas raumenų skaidulas. Nors sportuojant didžiąją dalį energijos mes gauname iš angliavandenių ir riebalų, baltymai taip pat turi įtakos fizinio krūvio palaikymui. Jie yra svarbūs ir įvairių hormonų bei fermentų gamybos procese, palaiko skysčių pusiausvyrą audiniuose, po mūsų kūną padeda pernešti svarbias maistines medžiagas ir reguliuoja kraujo krešėjimą.

Proteinas ir jo nauda sportuojant

Baltymai turi didžiulę įtaką daugeliui mūsų organizmo funkcijų, tačiau lygiai taip pat proteinas baltymai turi didelę naudą ir sportuojančiam organizmui.

Padeda raumenų augimui ir atsigavimui

Kai aktyviai ir daug sportuojame, mūsų raumenims reikia laiko atsigavimui, kurio metu raumenys auga. Tuo tarpu vartojant pakankamai baltymų, galime padėti lengviau atsigauti raumenims, kartu prisidedant prie spartesnio jų augimo ir apsisaugant nuo jų irimo. Kadangi kartais galite neturėti galimybės suvartoti pakankamai baltyminio maisto, baltymų trūkumą kompensuoti galite vartodami proteiną.

Padeda liesų raumenų formavime

Baltymai yra ląstelių statybinė medžiaga, todėl jie padeda mums išlaikyti raumenis ir sumažina raumenų nykimą. Jei aktyviai sportuodami mes kasdien vartojame pakankamai baltymų, užtikriname, jog mūsų organizmas gautų tai, ko jam labiausiai reikia, kartu padedant formuoti liesus raumenis. Todėl sportuojant ir siekiant padidinti raumenų apimtį, reikėtų pasirūpinti, jog organizmas kasdien gautų pakankamą baltymų kiekį.

Padeda greičiau atsigauti po traumų

Baltymai yra mūsų audinių ir organų statybinė medžiaga, todėl jei patyrus bet kokias fizines traumas aprūpiname savo organizmą pakankamu baltymų kiekiu, galime padėti organizmui lengviau ir greičiau atsigauti po traumų. Todėl jei dažnai ir intensyviai sportuojate, reguliariai susidurdami su sportinėmis traumomis, pakankamas baltyminio maisto ir proteino papildų vartojimas padės efektyviau atsistoti ant kojų ir sustiprinti raumenis.

Pagreitina medžiagų apykaitą

Baltymai taip pat gali padėti mūsų organizme pagreitinti medžiagų apykaitą. Todėl intensyviai sportuojant ir siekiant pagreitinti svorio metimą arba veiksmingai auginti tvirtus raumenis, angliavandenių ir riebalų pakeitimas baltymais gali būti geresnis pasirinkimas. Ir nors suprantama, kad jūsų mityboje taip pat turi būti ir pastarųjų medžiagų, tačiau siekiant padidinti medžiagų apykaitą, baltymų organizmas turėtų gauti daugiau.

Padidina sotumo jausmą

Baltymai skatina sotumo jausmą, todėl jei vartojama pakankamai baltymų, net ir labai intensyviai sportuojant (pvz., dalyvaujant varžybose), galima išvengti alkio jausmo. Be to, sotumo jausmas, kurį suteikia baltymai, gali veiksmingai pagelbėti ir siekiant lengviau kontroliuoti savo svorį.

Žodis pabaigai

Skaičiuojama, kad vidutiniškai žmogus turėtų suvartoti 1 g baltymų 1 kg savo kūno svorio, tačiau jei esate aktyviai sportuojantis žmogus ir jūsų tikslas yra užsiauginti didesnius raumenis bei padidinti fizinę jėgą, vertėtų per dieną suvartojamų baltymų kiekį padidinti iki apytiksliai 2 g baltymų 1 kg kūno svorio. Jei su kasdien vartojamu maistu to padaryti nepavyksta, visuomet galite savo mitybą papildyti proteino papildais.