Doleris yra viena iš labiausiai paplitusių valiutų pasaulyje, valiutu kursai „pririšami“ prie dolerio, apie juos daugiausia kalbama ir apkalbama. Tad ir mes šiandien pakalbėsime apie dolerį ir jo istoriją.
Visi žinome, jog ant valiutos atvaizduojami tik nusipelnę žmonės kurių jau seniai nėra gyvųjų tarpe. Šiandien tai atrodo natūralu, tačiau ar kada susimastėte iš kur kilo tokios nuostatos idėja? Pasirodo, 1863 metais, kuomet buvo išleisti pirmieji 1 dolerio banknotai, ant jų puikavosi to meto finansų ministro Salmono Chasе’o portretas, o ant 5 centų banknoto – valiutų biuro vadovo Spencerio Clark’o. Būtent pastarasis tapo nuostatos “kaltininku”. Jis įsivėlė į seksualinio priekabiavimo skandalą, kuris tapo toks garsus, jog kongresas siekdamas nemenkinti dolerio prestižo, uždraudė atvaizduoti gyvų žmonių portretus ant valiutos.
Įprasta, jog ant banknotų antros pusės yra valdininko atsakingo už finansus tuo metu kai spausdinamas doleris. Šiuo metu spausdinama parašo faksimilė, bet taip buvo ne visada. Štai 1776 metais, kuomet Amerikoje buvo nuspręsta sukurti bendrą valiutą, buvo atspausdinti taip vadinami “kontinentaliai”. Tam, kad jie galiotų, visus juos turėjo pasirašyti žymūs to meto žmonės. Šimtai šių žmonių vėliau skundėsi, jog tai buvo sunkiausias darbas jų gyvenime.
“Žali” – net nereikia sakyti, visi supranta, jog doleriai. Tačiau jie ne visada buvo žali, istorijos pradžioje jie buvo spalvoti, o žaliais tapo tik nuo 1929 metų. Kodėl tapo žali, niekas konkrečiai pasakyti negali. Viena iš realiausių teorijų – žali dažai tuo metu kainavo mažiausiai.
Doleriai yra viena labiausiai paplitusių valiutų pasaulyje, tad natūralu, jog ir itin plačiai padirbinėjamų. Žymiausias pinigų padirbėjas vadinamas “Misteriu 880” klastojo vieno dolerio kupiūras. Netgi itin neprofesionaliai – su rašybos klaidomis. Visgi, sugebėjo neįkliūti net 10 metų (nuo 1938 iki 1948 metų). Šių laikų didžiausias pinigų padirbėjas – Šiaurės Korėja.
Pažvelgus į dolerio sudėtį, neapsiverčia liežuvis jo vadinti “popierėliu”, nes tai labiau… audinys. Dolerio sudėtis: 25 % medvilnės ir 75 % linų.
Dolerio kursas doleriui nelygus. Štai Zimbabvėje taip pat yra doleriai, tačiau vienu metu už vieną JAV dolerį galima buvo įsigyti nei daug nei mažai – 1 milijoną Zimbabvės dolerių. Šaunu, tiesa?