Finansai Verslas ir Ekonomika

Paskolos verslo pradžiai

Kreditai verslo pradžiai

Verslo pradžia – sudėtingas procesas, kurio metu dirbama labai daug, o apie pelną galima tik pradėti svajoti. Tačiau iš kur gi gauti pinigų tai sunkiai verslo pradžiai? Vieni bando išvykti į užsienį ir susikrauna bent šiokį tokį pradinį kapitalą, kiti sunkiai dirba Lietuvoje, o nenorintys lenkti nugaros renkasi paskolas.

Lengvatiniai kreditai bei paskolos verslo pradžiai yra ypač geras pasirinkimas, jei numatoma verslo sėkmė, tikimasi greito rezultato. Pavyzdžiui, kuriamas produktas ar paslauga turėtų būti kaip tik „ant bangos“ artimiausiu metu. Tiesa, norint gauti paskolą verslo pradžiai reikės įdėti nemažai pastangų, nes įtikinti kreditavimo įstaigą nėra lengva. Paruošus kokybišką verslo planą, numačius tiek geriausią, tiek blogiausią scenarijų ir pastebėjus, kad bet kuriuo atveju pasiekiamas pelnas, įtikinti banką ar kitą finansinę bendrovę nebebus taip sunku. Dažnai kreditoriai reikalauja užstato iš norinčiųjų gauti paskolą.

Paruošti gerą verslo planą savarankiškai nėra labai lengva. Dažniausiai tam kreipiamasi pagalbos į patyrusius planų rašytojus, kurie už tam tikrą mokestį gali parengti bankams tinkantį verslo planą ar pakonsultuoti Jus rengiant planą. Be abejo, pastarasis variantas yra geriausias, kadangi bet kuriuo atveju Jums reikės prisidėti prie rengimo. Kitu atveju verslo planas gali neatspindėti tikrosios Jūsų verslo idėjos ir dėl to neįtikti nei Jums, nei finansuotojui.

Paskolos nepavyko gauti – nenusiminkite. Yra kitas būdas gauti finansavimą verslo kūrimui – investuotojai. Investuotojų paieška nėra lengva, tačiau šie žmonės ar įmonės, kurie specializuojasi būtent šioje srityje, yra linkę šiek tiek labiau rizikuoti nei bankai ir dėl to neretai daugiau laimi, tačiau ir sąlygos jų kiek sudėtingesnės. Visų pirma, bankui grąžintumėte paskolą ir palūkanas, tuo tarpu investuotojui visuomet reikės atseikėti tam tikrą pelno dalį, kuri gali būti nuo kelių iki kelių dešimčių procentų. Taigi, sėkmės atveju gali tekti grąžinti daugiau, tačiau nesėkmės atveju Jūs rizikuojate mažiau (vis tik reikėtų labai gerai įsigilinti į investicijų sutartis), o ir investuotojus dažnu atveju pritraukti yra kur kas paprasčiau nei įtikinti banką, kad Jūsų veikla bus sėkminga, ypač jei kuriamas produktas ar paslauga neturi jokių analogų nei Lietuvoje, nei užsienyje.

Kiek įprastesniems verslams ar jų plėtrai prašyti paskolos yra paprasčiau. Plėtrai užtenka įrodyti, kad tai tik padidins pelną, o iki šiol Jūsų įmonė veikia sėkmingai, generuoja pakankamai dideles pajamas, turi nuolatinių klientų, aktyvių sutarčių. Žinoma, tai nėra šimtaprocentinė garantija, kad gausite kreditą, tačiau Jūsų šansai tokioje situacijoje yra kur kas geresni nei asmens, kuris tik planuoja steigti savo verslą. Be abejo, verslo planas ar verslo plėtros planas bus reikalingas ir šioje situacijoje.

Tiek prieš kurdami naują verslą, tiek galvodami apie paskolas savo esamo verslo plėtrai pagalvokite apie ateitį. Ne viena įmonė pervertinusi savo galimybes ir pasiskolinusi dideles sumas pinigų gana greitai buvo priverstos užsidaryti. Dėl to rekomenduojama kiekvienam verslininkui pirmiausiai tikrai gerai pasverti savo idėją, įvertinti jos atsiperkamumą ne tik optimistinėmis sąlygomis, bet ir atsižvelgti į galimus sunkmečius, padidėjusią konkurenciją ir kitus aspektus, galinčius kaip reikiant sumažinti Jūsų pajamas. Žinoma, visko nuspėti tikrai nepavyks, tačiau tinkamai pasvėrus galimybes galima įvertinti, ar paskolos dar labiau neapsunkins galimų situacijų. Be viso to, kartais paskolų įmokos viršija pajamas, ypač verslo pradžioje, todėl reikėtų nuspręsti, ar skolintis tikrai apsimoka.

Tinkamai apskaičiavus savo verslo galimybes, įvertinus įvairias rizikas ir veiksnius, kurie gali Jums pagelbėti, parengus tinkamą verslo planą galima kreiptis į banką dėl paskolos ar ieškoti investuotojų, kuriems Jūsų verslo idėją atrodo įdomi ir patraukli.