Norvegijos mokesčių politika yra dar viena priežastis, dėl kurios lietuviai taip pamėgo šią šalį. Dirbdamas čia legaliai kiekvienais metais gali susigrąžinti daugiau nei 5300 kronų (apie 2200 Lt) įvairių mokesčių. Nebūtina būti Norvegijos piliečiu. Pakanka dirbti ir gyventi Norvegijoje. Bet apie viską nuo pradžių.
Mokesčių lengvatos
Mokesčių grąžinimas Norvegijoje yra natūralus dalykas patiems norvegams, tuo tarpu lietuviai, nesuprasdami kalbos ir galiojančios tvarkos, dažnai numoja ranka į visas jiems, kaip imigrantams, priklausančias lengvatas, išmokas, pašalpas ir kitus iš valstybės gaunamus pinigus. Kartais grįžę į Lietuva jie sužino apie praleistas galimybes susigrąžinti tuos pinigus, kurie jiems teisėtai priklauso.
Visų lengvatų čia neišvardinsime, tai paliksime specialistams, tačiau verta paminėti bent kelias.
Pirmaisiais dviem gyvenimo Norvegijoje metais, visiems galima prašyti suteikti 10% lengvatą mokesčiams. Šios lengvatos paprašyti galima kovo-balandžio mėnesiais deklaruojant pajamas. Akivaizdu, kad deklaruoti pajamas reikia sąžiningai, nes kitaip gali kilti problemų, arba jokių mokesčių susigrąžinti nepavyks.
Jei Norvegijoje gyvenate su šeima, jums taip pat priklauso įvairios lengvatos. Toliau prasideda įdomybės. Jei šeima likusi Lietuvoje ir ją nuolatos lankote, iš Norvegijos galite gauti dar papildomų lengvatų ir susigrąžinti mokesčius kartą per metus. Aišku, reikia įrodyti skrydžių ar keltų faktus ir pateikti bilietų kopijas, kad NAV (NAV – „Nye arbeids- og velferdsetaten“ – speciali valstybinė organizacija, kuri rūpinasi įvairiomis socialinėmis išmokomis ir mokesčių lengvatomis) matytų, jog iš tikrųjų dažnai lankotės tėvynėje.
Jei jau įleidote šaknis ir paėmėte būsto paskolą, lengvatų palūkanoms taip pat galite tikėtis.
Bedarbių pašalpos
Dirbant bet kokį darbą kyla rizika, kad vieną dieną jo neteksite. Priežasčių gali būti įvairių – jus atleis, išeisite dėl asmeninių priežasčių, įmonė gali bankrutuoti ir t.t. Visais šiais atvejais jumis rūpintis ima Norvegijos valdžia. NAV moka bedarbio išmokas, jei praradote darbą. Čia irgi yra keletas keistenybių. Pašalpa mokama tada, kai darbo krūvis sumažėja 50% ir daugiau. Reiškia, jei iš pilno etato esate apiforminamas puse ar mažiau etato, dar papildomai gaunate išmokas iš valstybės. Jei kuriate savo individualų verslą, jums taip pat priklauso bedarbio pašalpa. Taip Norvegija remia savo smulkųjį verslą. Studentams bedarbio pašalpa nemokama.
Kad gautumėte tokias pašalpas, reikia registruotis darbo biržoje, atnaujinti savo CV ir aktyviai ieškoti darbo. Čia sistema labai panaši, kaip ir pas mus. Kiek tos pašalpos priklauso? Yra visokių sąlygų, bet atsižvelgiama į tai, kiek metų jau dirbate, koks buvo uždarbis per pastaruosius metus ar trejus.
Vaikų pašalpos
Gyventi su šeima Norvegijoje yra labai patogu, nors ir brangu. Aišku, jei esate ramaus būdo ir neskriaudžiate savo vaikų. Pinigus už vaikus galite gauti ne tik, jei vaikelis gimė Norvegijoje, bet ir tada, kai su vaiku atvykote į šalį. Mokama apie 1000 kronų (apie 420 litų) už vaikus nuo 0 iki 18 metų.
Mokesčių grąžinimas Norvegijoje veikia ir vaikų pašalpoms už praeitus 3 metus. Tai reiškia, kad jei vienas iš tėvų dirbo Norvegijoje pastaruosius 3 metus, bet vaiko pinigų neprašė, vienu metu gali gauti vaiko pinigus už paskutinius 3 metus. Aišku, yra atitinkamų sąlygų.
Apie sąlygas ir tvarką gali papasakoti mokesčių grąžinimo iš Norvegijos konsultantai, kurie nuolatos dirba su lietuviais ir jų mokesčių grąžinimu.