Miško kirtimai ir atkūrimas

Rate this post

misko tvarkymasDažnas akylesnis lietuvis, turbūt pastebėjo, kad miško pirkimo ir pardavimo procesai smarkiai suaktyvėjo. Kasdieną sudaroma vis daugiau sandorių. Todėl prieš akis nuolat šmėžuojantys skelbimai „perka mišką“, jau yra įprastas reiškinys. Be abejo, kaip ir kiekviena sritis sulaukia dviprasmiškų nuomonių: vieni piktinasi, kad netausojami Lietuvos miškai, kiti mano, kad šis procesas vyksta sklandžiai ir patikimai.

Šiame straipsnyje trumpai aptarsime miškų kirtimo ir atsodinimo ypatumus. Jei sugalvojote parduoti tik medieną, atkreipkite dėmesį, kad miško atsodinimu turėsite pasirūpinti patys. Tačiau jei stinga ir laiko ir žinių kaip tai padaryti, pasirūpinkite kas tai galėtų atlikti už jus.

Turbūt vyresni miškininkai dar prisimena tuos laikus, kai medieną iš miško reikėjo traukti seniais traktoriais, ji pjaustoma buvo rankiniais pjūklais. Atsodinimo darbai taip pat vykdavo ilgai ir viskas buvo daroma rankomis. Primityvius sodmenų laikymo šaldytuvus miškininkai įsirengdavo patys: iškasdavo duobę prie sodinimo vietos, pritrombuodavo sniego, uždengdavo eglišakiais ir taip kurį laiką išlaikydavo žemesnę temperatūrą sodmenims. Dabar prie medžio rankomis beveik neprisiliečiama – sunkius ir pavojingus darbus atlieka sudėtingi mechanizmai. Pasaulis nestovi vietoje. Per gana trumpą laiką pastebimi dideli ir reikšmingi pokyčiai daugelyje sričių. Miškininkystė taip pat nėra išimtis. Šiais laikais darbuotojų aprūpinimas technika tikrai geras. Taip pat įdiegtos naujos sodmenų auginimo technologijos leidžia visiškai apsirūpinti sodmenimis, tad miškininkai nepatiria įtampos dėl sodmenų trūkumo, kas seniau sukeldavo dideles problemas.

Neplynų kirtimų plėtra

Pastebėta, kad dėl visuomenės neigiamo požiūrio į plynus kirtimus plinta neplyni kirtimai. Plyno kirtimo metu iškertami visi medžiai. Tuo tarpu neplyno kirtimo metu kertami ne visi medžiai. Pirmiausia iškertami pažeisti ir sergantys medžiai. O tie medžiai, kurie dar yra nebrandūs arba yra sveiki, paliekami augti. Tokiu būdu jaunoji miško karta lieka augti ir turi erdvės plėstis ir vešėti.

Neplynų miško kirtimų apimtis reikia didinti laipsniškai. Jų būdų taikymo patirtis urėdijose labai skirtinga. Kai kurių neplynų pagrindinių kirtimų būdų ir metodų taikymo patirtis labai nedidelė ir Lietuvoje .

Neplynus kirtimus plėsti reikia kūrybingai. Žinomus neplynų kirtimų būdus reikėtų taikyti atsižvelgiant į konkrečių medelynų rodiklius ir kitas sąlygas, nebijoti bent nedidelių nukrypimų nuo tipinių šių kirtimų rekomendacijų, kartais bandyti derinti skirtingus kirtimų metodus. Tikslingai eksperimentuojant, kaupiant patirtį, žinoma pasitaikys ir nesėkmių – dalis neplynų kirtimų nepavyks. Tokios nesėkmės turi būti vertinamos tolerantiškai. Taikant neplynus kirtimus ir ypač siekiant kirtimo atžėlimo, nesėkmių tikimybė gerokai aukštesnė, nei taikant plynus kirtimus ir dirbtinį apželdinimą. Nesėkmių atveju nedelsiant priimti reikalingus sprendimus: jei neplynai kirsdami norimų rezultatų nepasiekėme, taikydami dirbtinį (pilną arba dalinį) želdinimą kaip ir po plynų kirtimų.

Atkreikite dėmesį, jei trūksta žinių ar reikalinga papildoma informacija visada galite kreiptis į savo miško urėdijas. Ten dirbantys specialistai suteiks konsultacijas, atsakys į rūpimus klausimus. Ir nepašykštės vieno ar kito patarimo.