Šiaurinės gyventojai tiki, kad Sibiro maumedis nuramina žmogaus sielą, įkrauna optimizmo, suteikia jėgų, laiko jį galios, ilgaamžiškumo bei nuolat atsinaujinančio gyvenimo simboliu. Ir ši žmogau pagarba medžiui tikrai pelnyta. Sibiro maumedis ne tik statybinė konstrukcinė mediena, kalibruota mediena , langų rėmai ar klijuota mediena. Sibiro maumedžio mediena naudinga gaminant šimtus žmonijai vertingų produktų, tame tarpe ir medicininių. Kitaip tariant, maumedis ne tik suteikia stogą, gydo, bet ir šildo tiek fiziškai, tiek dvasiškai.
Maumedžio medienos istorinė apžvalga
Turbūt, ryškiausias maumedžio panaudojimo pavyzdys iškart prisimenamas kalbant apie Veneciją, kuri buvo statoma V-IX a. Konstrukcijų pamatų sutvirtinimui buvo sukalta apie 400 000 maumedžio polių. Jau šiais laikais dalis polių buvo ištirta, o rezultatas stulbinantis: maumedžio poliai, ant kurių remiasi povandeninė miesto dalis, tarsi suakmenėjo, jos neįveikia ne tik kirvis, bet ir pjūklas.
Viduramžiais maumedis buvo plačiai naudojamas namų, laivų ir tiltų statybai, kelių tiesimui.
Ypač plačiai Sibiro maumedis buvo naudojamas Rusijoje. Sankt Peterburgas, Odesa, Maskva, nei vienas didysis Rusijos miestas neapsėjo be šio medžio indėlio pastatų konstrukcijoms, poliams, laivų statyboms.
Vėliau iš maumedžio buvo statomos užtvankos, malūnai, kasyklos, telefonų ir elektros stulpai, tiltai ir šaligatviai. Jis buvo naudojamas būtent ten, kur pirmiausia reikėjo tvirtos ir patvarios medžiagos. Ir sėkminga tebenaudojamas iki šių dienų.
Kokiomis vertingomis savybėmis pasižymi Sibiro maumedžio mediena?
Turbūt nesuklysime maumedį pavadinę vienu unikaliausių medžių: prabangus,bet prieinamas kiekvienam, už metalą geriau atlaikantis šaltį, vienintelis spygliuotis metantis spyglius žiemą bei turinti kietmedžio savybių, mediena, pasižyminti akmens kietumu, kurią drėgmė ne ardo, o atvirkščiai – su laiku daro tik tvirtesne. O ką bekalbėti apie jo kaip statybinės medžiagos naudą: tvirtas, natūraliai atsparus išorės veiksniams, puviniui, medžio kenkėjams.
Išskirtinis medienos tvirtumas, kas jį lemia?
Nemažą dalį maumedžio, kaip statybinės medžiagos, privalumų lemia jo vidinė struktūra. Augantis vietovėse, kuriose ilgos šaltos žiemos ir trumpos vasaros, jis įgauna labai tankią struktūrą. Susiformuoja ypač tankios medžio rievės, o tai lemia didesnį mechaninį medienos stiprumą, prilygstantį kietmedžiui.
Vertinant pagal Europinius standartus, Sibiro maumedis priskiriamas labai atsparioms medžių rūšims, jo medienos tarnavimo laikas gali siekti iki penkių šimtų metų, o tai pranoksta net korozijai atsparius metalus.
Ypatingas atsparumas drėgmei ir kenkėjams
Kitas, turbūt, labiausiai vertinamas šio medžio bruožas – didelis atsparumas drėgmei. Šios medienos sakai pradžioje kyla kamienu, vėliau leidžiasi, tolygiai pasiskirstydami tarp medienos plaušų. Jie veikia kaip antiseptikas, apsaugo audinius nuo drėgmės, ir būtent tai padeda išvengti grybelių ir kenkėjų. Palyginimui: maumedžio atsparumas puvinių grybeliams ir kenkėjams yra du kartus didesnis nei pušies.
Sibiro maumedis: ir šildo, ir gydo
Įrengdami būstą ir rinkdamiesi jam medžiagas, verta prisiminti, kad maumedis be kitų savo savybių dar pasižymi ir puikiu šilumos laidumu, todėl sukuria malonų mikroklimatą ir įneša jaukumo į bet kurią vietą. Šaltu oru mediena padės sušildyti kambarį, o karštu – vėsins.
Be to, dar pasižymi ir gydomosiomis savybemis. Žmonės, gyvenantys namuose su maumedžio vidaus apdaila, rečiau serga alergijomis, astma, peršalimo ligomis, migrena ir hipertenzija.
Be viso to, tai dar ir ekologiška, draugiška aplinkai mediena, nes maumedis natūraliai permirkęs sakais, todėl jo apdirbimui nereikia naudoti cheminių medžiagų.
Šiuolaikinis mokslas rado paaiškinimą daugeliui Sibiro maumedžio unikalių savybių, kurias taip vertino mūsų protėviai. O tai reiškia, kad nusprendę statyti medinį namą, galite pasikliauti ne tik praeities patirtimi, bet ir patikimais ir patikrintais faktais. Be kita ko, šiandieninės technologijos sustiprina vertingiausias šio medžio savybes ir pašalina trūkumus, dėl to galima pasiekti optimaliausią maumedžio gaminių kokybės, estetinio grožio ir kainos santykį.
Tačiau vertėtų įvertinti tai, kad maumedžio gaminių ilgaamžiškumas priklauso ne tik nuo pačios medžiagos, bet ir nuo jos apdorojimo kokybės. Maumedžiui apdoroti reikalingos specialios programuojamos džiovinimo kameros, brangūs pjovimo įrankiai ir aukštos kvalifikacijos meistrai. Tad, jei jaukiais namais norėtumėte džiaugtis ilgai ir be rūpesčių, rekomenduotina medieną rinktis iš patikimų rankų.