Namelis ant ratų, arba trumpiau – kemperis, yra labai patogus būdas vykti į pačių suorganizuotas pažintines ar poilsines keliones, taip pat ir į pačius įvairiausius festivalius ar kitokius renginius. Prasidėjus atostogų sezonui Lietuvos keliuose galima sutikti daugybę namukų ant ratų. Vis dėlto bene visi jie yra pažymėti užsienio valstybiniais numeriais. Mūsų šalyje tokie automobiliai dar tik po truputį populiarėja, o štai, pavyzdžiui, vokiečiai, olandai ar Skandinavijos gyventojai, yra užkietėję tokio poilsio gerbėjai, netgi turintys savas tradicijas. Keliavimas su nameliu ant ratų yra priimtiniausias tiems, kurie labiausiai mėgaujasi lėtu važiavimu stebint vaizdingas vietoves. Visi tie, kurie patyrė keliavimo kemperiais džiaugsmą sutartinai tvirtina, jog šitaip galima keliauti tiek žiemą, tiek ir vasarą, o namelis ant ratų kelionės metu tampa jaukiais antraisiais namais.
Kodėl verta rinktis kemperį?
Įvairių kelionių metu gana didelę viso biudžeto dalį sudaro viešbučiai ar moteliai. Be to, jeigu į kelionę leidžiatės per atostogų sezono įkarštį, nesirezervavę viešbučio gerokai iš anksto galite likti ir be nakvynės. Jeigu savo atostogas nuspręsite praleisti keliaudami kemperiu, jums nebereikės rūpintis nakvyne, o jai skirtos išlaidos bus minimalios – juk jums nereikės mokėti už viešbučio kambario nuomą. Tokiu būdu keliaujant pakaks susirasti nameliui ant ratų skirtą kempingą, kuriame galėsite apsistoti ir gauti įvairių patogumų. Blogiausiu atveju, jei tokios aikštelės nerasite, galėsite sustoti bet kurioje vietoje pakeliui, netrukdant eismo. Taigi, kemperis yra ypač patogus įvairiose atokiose vietose, kur nakvynę rasti neretai būna gana sunku, o palapinę pasistatyti nėra galimybių (pavyzdžiui, dėl uolėto, akmenuoto pagrindo). Be to, atvykus tik su automobiliu bei palapine į naują vietą kas kartą tenka iš naujo įsikurti stovyklavietę: pastatyti palapinę ir pripūsti oro čiužinius, užsikurti laužą, išsikrauti, o po to susikrauti visus reikalingus daiktus. Su kemperiu neteks patirti šių sunkumų.
Keliaudami kemperiu galėsite naudotis visais įprastais patogumais. Šioje transporto priemonėje būna ne tik lovos ir spintos, bet ir dušas, tualetas bei virtuvė. Taigi jums beliks susiplanuoti kelionės maršrutą ir susidėti visus reikalingus. Ši transporto priemonė gana talpi, todėl su savimi drąsiai galėsite pasiimi ir dviračius, meškeres ar net guminę valtį.
Dar vienas didelis keliavimo nameliu ant ratų privalumas, priešingai nei keliaujant autobusu, yra galimybė pasirinkti, su kuo keliausite. Dažniausiai kemperiuose būna 4–7 miegamosios vietos, taigi galėsite pasiimti ir vaikus ir draugus. Tačiau svarbu prisiminti, kad kuo mažesnė kompanija, tuo lengviau yra suderinti visų kelionės dalyvių poreikius bei prioritetus. Jeigu turite mažų vaikų, kemperis taip pat yra labai geras pasirinkimas. Juk mažuosius kelionė įprastu automobiliu paprastai labai išvargina.
Važiuodami kemperiu galite drąsiai rinktis kelionės maršrutą, užsukti tik į jums įdomias vietas ir būti ten tiek, kiek tik pageidaujate. Be abejo, labai patogu ir tai, jog šiai transporto priemonei nėra privalomi papildomi vairavimo įgūdžiai – namelį ant ratų gali vairuoti asmuo, turintis B kategorijos vairuotojo pažymėjimą.
Tokio tipo kelionių entuziastai tvirtina, jog keliavimas kemperiu yra vienas pigiausių atostogų praleidimo būdų. Jums nereikės nei rūpintis nakvyne, nei eiti valgyti į kavines – pietus kas dieną galėsite gamintis patys.
Namelio ant ratų trūkumai
Nepaisant daugybės prieš tai išvardintų namelio ant ratų privalumų, toks keliavimas turi ir tam tikrų trūkumų. Jei jau nusprendėte keliauti šia transporto priemone, ypatingai svarbu yra pasirinkti gerą kompaniją. Juk išsiruošus į savaitės ar net ilgesnę kelionę, neišvengiamai iškyla įvairių nesklandumų ar nesutarimų, atsiranda trintis. Nepamirškite, kad viena nedidele erdve teks dalintis su visais. Taigi, geriausia, jei visų bendrakeleivių pomėgiai bei interesai yra gana panašus, tuomet ir kilę konfliktai išsprendžiami lengviau.
Kai planuosite visos kelionės maršrutą būtinai pasidomėkite, ar visais keliais, kuriais numatėte vykti, yra leidžiama važiuoti kemperiais, nes kai kuriais sudėtingesniais keliais, ypatingai kalnuotose vietovės, nameliais ant ratų važiuoti draudžiama. Be to, yra tokių šalių, kuriose šios transporto priemonės yra priskiriamos kitai klasei nei lengvieji automobiliai, taigi, kelių, tunelių, tiltų ar keltų mokesčiai kemperiams gali būti didesni.
Akcentuotina, kad kemperis yra vienas geriausių pasirinkimų keliaujant po gamtą, tačiau ekskursija po didesnį miestą gali būti labai sudėtinga arba netgi iš viso neįmanoma – kai kuriuose Europos miestuose kemperius parkuoti draudžiama. Jei taip nutiktų, o numatytą miestą aplankyti vis tiek labai norite, tuomet geriausia išeitis yra savo transporto priemonę palikti šalia miesto, o į centrą vykti viešuoju transportu.
Nepamirškite, kad nors ir leistinas kemperio greitis yra lygiai toks pats kaip ir lengvųjų automobilių, tačiau jis yra kiek lėtesnis ir mažiau manevringesnis. Dėl šios priežasties didelę apkrovą turinčiuose keliuose namelių ant ratų vairuotojai nėra labai mėgstami.
Kadangi kemperis yra gana didelis automobilis, tai ir jo kuro sąnaudos paprastai didesnės, nei vykstant lengvuoju automobiliu. Be to, jei nusprendėte apsistoti specialiame kempinge, jums tai kainuos gerokai daugiau, nei tiesiog pasistatyti palapinę.
Jeigu norite keliauti su nameliu ant ratų, tačiau pageidaujate didesnio manevringumo ir galimybės apsilankyti dideliuose miestuose, puikus pasirinkimas yra ne savaeigis kemperis, o prie įprasto automobilio prikabinamas namelis-autopriekaba, kurią bet kada galėsite atkabinti nuo lengvojo automobilio. Nors ši autopriekaba turi bene tokius pačius patogumus kaip ir kemperiai, tačiau žmones joje vežti draudžiama.
Kur, kada ir už kiek keliauti?
Jei nusprendėte kemperiu nuvykti į Skandinavijos šalis, t. y. Švediją, Norvegiją ar Suomiją, geriausias metas tai daryti yra vasara, nes kitu metu ten būna gana vėsu. Pageidaujantiems vykti į pietų Europą palankiausias metas planuotis atostogas yra pavasaris ir ruduo. Tokiu metu jūsų nevargins vasaros karščiai, be to paslaugų kainos dėl mažesnio poilsiautojų srauto bus gerokai žemesnės.
Įprastai Europos kempinguose, priklausomai nuo jų įrengimo, vienos nakvynės kaina svyruoja nuo 10 iki 40 eurų. Apsistoję kempinguose turėsite galimybę savo transporto priemonę prijungti prie elektros lizdo, susitvarkyti sanitarinį mazgą, pasinaudoti internetu ir pan. Šalyse, kuriose kempingų turizmas yra ypač gerai išvystytas, sustoję pailsėti galėsite netgi paplaukioti baseine, pažaisti tenisą ar golfą, žvejoti, jodinėti žirgais ir kt.