Šviesos tarša, tai didelė, nepagrįsta, arba įkyri dirbtinė šviesa, dažniausiai iš tokių šaltinių kaip lauko šviestuvai. Per daug šviesos taršos užgožia žvaigždes naktiniame danguje, trukdo astronomijos tyrimams, sutrikdo ekosistemas, turi neigiamą poveikį sveikatai ir švaisto energiją.
Įvadas
Prieš šiek tiek daugiau nei 100 metų, jei išeitume pasivaikščiotį naktį, net ir mieste, galėtume pamatyti Paukščių Tako galaktiką naktiniame danguje. Gebėti pamatyti tūkstančius žvaigždžių buvo mūsų kasdienio gyvenimo dalis, įkvėpusi tokius menininkus kaip Van Gogas ar muzikos kompozitorius Holst, ar rašytojai, pavyzdžiui, Šekspyras. Leidžiant dirbtiniam apšvietimui užgošti mūsų žvaigždėtą dangų, mes prarandame ryšį su mūsų kultūros paveldu (pvz, kas padarė mums, kuo mes dabar esame). Mes taip pat prarandame ryšį su tuo, kas gali įkvėpti ateities kartas.
Kai daugiau nei pusė pasaulio gyventojų dabar gyvena miestuose, 3 iš 4 žmonių miestuose niekada nepatyrė žvaigždėto dangaus nuostabos. Kaip galime jiems paaiškinti, ką jie jau prarado dėl šviesos taršos? Kaip mes galime juos įtikinti, kad šviesos tarša kelia susirūpinimą daugelyje sričių: saugos, energijos taupymo, išlaidų, poveikio sveikatai ir laukinei gamtai. Galiausiai, kaip jūs juos įtikinti, kad tai verta imtis net ir nedidelių žingsnių, kurie padėtų išspręsti šią problemą?
Šviesos taršos įtaka
Be sutrikdytos ekosistemos, šviesos tarša įpatingai kelia rimtą grėsmę naktinei gyvūnijai, tai turi neigiamą poveikį augalų ir gyvūnų fiziologijai. Ji gali suklaidinti gyvūnų migracijos modelius, keisti gyvūnų sąveikas , keisti grobuonies- grobio santykius ir sukelti fiziologinę žalą. Gyvenimo ritmas diriguojamas pagal gamtos paros modelį tarp šviesos ir tamsos; taip trikdomas šių modelių poveikis ekologinei dinamikai.
Atsižvelgiant į neigiamą poveikį sveikatai, daugelis gyvybės rūšių, ypač žmonės, yra priklausomi nuo natūralių kūno ciklų, vadinamų paros ritmais, ir melatonino gamybos, kurie reguliuojasi dėka šviesos ir tamsos (pvz, dienos ir nakties). Jei žmonės yra veikiami šviesos miegant, melatonino gamyba gali būti slopinama. Tai gali sukelti miego sutrikimus ir kitas sveikatos problemas, tokias kaip padidėjęs galvos skausmas, darbuotojo nuovargis, mediciniškai apibrėžiamas stresas, kai kurios nutukimo formos atsiradusios dėl miego stokos ir padidėjusio nerimo. Taipogi yra nustatyti ryšiai susiję su įvairiomis vėžio rūšimis. Šis sutrikimas daro įtaką ir senstančioms akims. (Žr tekstą žemiau). Poveikis sveikatai atsiranda ne tik dėl per didelės naktinės šviesos iš tokių šaltinių kaip lauko apšvietimas ir šviestuvai ar pernelyg didelio šviesos poveikio per tam tikrą laiką, bet taip pat ir dėl netinkamos šviesos spektrinės sudėties (pvz, tam tikrų spalvų šviesos).
Atsižvelgiant į energijos švaistymą, apšvietimas ir šviestuvai (dažniausiai lauko) yra atsakingas už bent vieną ketvirtadalį viso elektros energijos suvartojimo visame pasaulyje. Blogas apšvietimas gali būti laikomas energijos švaistymu, ypač toks kuris nukreipia šviesą į viršų apšviesdamas naktinį dangų. Energijos nuostoliai tiesiogiai susiję ir su ekonominiais nuostoliais bei palieka anglies atliekų pėdsaką.
Geros naujienos yra tai, kad šviesa tarša gali būti sumažinta gana lengvai, tinkamai apsaugant šviesos šaltinius, naudojant šviesą, tik tada kada reikia ir kur reikia, naudojant tik energetiškai efektyvius sprendimus, tokius kaip led apšvietimas ir led šviestuvai.