Kas slypi už sąvokos „hostingas“?

Rate this post

Hostingas, serverisHostingą lietuvių kalboje dar priimta vadinti ir kitu terminu – tai priegloba. Tai visa paslaugų grupė, pirmiausia puslapių, priklausančių pasauliniam interneto tinklui (www) talpinimas. Antra, kai suteikiama priegloba, paprastai asmuo gauna ir vieną, kelias, keliolika ar net kelias dešimtis elektroninio pašto dėžučių (priklausomai nuo tinklalapio apimties ir pasirinkimo). Trečia, hostingas apima ir virtualių dedikuotųjų serverių paslaugas (kai vienas kompiuteris panaudojamas keliems virtualiesiems serveriams). Tačiau  tokias paslaugas teikiančių firmų klientai gali rinktis ir standartinio dydžio svetainių prieglobą, priklausomai nuo poreikių. Renkantis hostingą, yra galimybė patalpinti ne tik svetainę, bet ir įrangą (tai vadinamoji įrangos priegloba, kai duodamos tikros lentynos).

Taip pat hostingo paslaugas teikiantys fiziniai ar juridiniai asmenys dažnai teikia ir kitas paslaugas, pavyzdžiui, suteikia taikomąją programinę įrangą, būtiną sklandžiam tinklalapių darbui. Taigi hostingas yra ir paslauga, ir procesas – apie jį kaip apie visuomet vienodą ir nusistovėjusį reiškinį interneto pasaulyje kalbėti neišeina. Priegloba – tai centro, kuriame sukaupta gausybė duomenų, puslapių bei serverio, kuris užtikrina sklandų el. pašto darbą, priežiūra. Ji paprastai mokama. Kartais priegloba teikiama ir nemokamai, tačiau jos galimybės – ribotos, nes nėra įdiegta tam tikrų funkcijų, kurias turi paprasti ar juo labiau – dedikuoti serveriai. Šiuo metu itin gerus dedikuotų serverių planus siūlo clustspace.com/lt/dedikuoti-serveriai/ kompanija. Čia galima rasti ir hostingo bei privačių virtualių serverių paslaugas.

Kai reikia elektroninio pašto

Vienas labiausiai paplitusių reiškinių interneto platybėse – tai elektroninio pašto hostingas. Pasirinkę tokią paslaugą, gauna tam tikros talpos pašto dėžutę ir elektroninio pašto adresą. Įsigijęs paslaugą asmuo gali siųsti ir pats gauti elektroninius laiškus į savo asmeninę pašto dėžutę. Tarp paprastų interneto vartotojų itin paplitusios nemokamos el. pašto hostingo paslaugas teikiančios pasaulinės įmonės, tokios kaip „Gmail“ (populiariausia), „Yahoo“, „Yandex“ ir taip toliau. Tačiau turėti pašto dėžutę, atspindinčią tinklalapio ar įmonės pavadinimą – kur kas didesnis prestižas, tai ir tiesiog patogiau, patikimiau, be to, kai kurie norimi vardai nemokamose el. pašto hostingo sistemose jau gali būti užimti. Geras hostingas padeda pakilti ir google paieškoje, todėl gali palengvinti ir SEO optimizavimo procesą. SEO paslaugas teikiančios įmonės rekomenduoja naudoti ir unikalius IP adresus, kuriuos paprastai suteikia tik dedikuoti bei privatūs serverių resursai.

Tinklalapių hostingas

Paaiškinsime gana paprastai: tinklalapių hostingas ypatingas tuo, kad viename galingame ir patikimame serveryje patalpinami šimtai ar net tūkstančiai tinklalapių duomenų. Užsisakiusieji talpinimo paslaugas gali naudotis serverio resursais, prie kurių prieigą suteikė serverio šeimininkas. Suteikiama galimybė saugoti savo tinklalapius, kurti duomenų bazes, valdyti specialias programas, kurios leidžia pamatyti, kiek lankytojų užklydo į svetainę, kiek vartotojų pateikė užsakymus (pavyzdžiui, jei svetainė užsiima el. prekyba) ir taip toliau.

Bandome įsiglinti labiau ir aiškiname smulkiau: yra pačių įvairiausių tinklalapių talpinimo planų. Vieni jų – paprasti ir elementarūs, tuo tarpu kiti – dedikuoti serveriai. Kalbant apie pirmąjį atvejį, paprastus talpinimo planus renkasi žmonės, turintys elementarias, paprastas svetaines. Tačiau ir tokių puslapių administravimo galimybės – gana ribotos. Kartais hostingo paslaugos gali būti suteikiamos kaip priedas nemokamai prie kitų, anksčiau užsakytų paslaugų. Jei asmuo dar tik pradėjo teikti hostingo paslaugas, natūralu, kad jis nori pritraukti daugiau klientų, taigi tam tikras paslaugas, pavyzdžiui, pusei metų pasiūlys visiškai nemokamai arba už simbolinį mokestį.

Neretai tenka girdėti nuomonių, kad bendrasis hostingas labiausiai tinkamas mažiau lankomoms, mažos apimties (po 3-5 puslapius turinčioms) svetainėms. Tačiau viskas priklauso nuo hostingo savininko galimybių, ir ši nuomonė nebūtinai yra teisinga. Internete galime rasti populiarių tinklalapių, kurie patalpinti paprastuose serveriuose. Tokių tinklalapių lankytojai gali ne tik skaityti, peržiūrėti informaciją, bet ir patys į savo kompiuterį atsisiųsti didesnės apimties programas. Taigi serverių talpinimo sistemos dažnai suteikia daugiau galimybių nei tinklalapių savininkai ir interneto vartotojai tikisi.