Kita

Kaip orai įtakoja žmonių gyvenimus?

oraiŠiais laikais orai prognozuojami dienai, nakčiai, savaitei, mėnesiui. Pamažu tampa madingos ilgalaikės orų prognozės. Specialūs užsakomieji orai prognozuojami sezonui ar netgi metams. Tokius orus užsisako žemdirbiai, pajūrio verslininkai. Paskutiniais metais ypač populiarus tapo orai Palangoje. Trumpai tariant žmonės kurių veikla, stipriai priklauso nuo orų.

Lietuvoje nuo senų laikų pagrindine ūkio šaka išlieka žemdirbystė. Gyventojų derlius visada priklauso nuo to, kokie orai vyrauja šalyje. Seniau buvo aukojamos aukos dievams, meldžiamasi bažnyčioje, taip prašant gamtos jėgų, palankių orų sėjai ar rugiapjūtei. Šiandien viskas yra paprasčiau, kad derlius nepražūtų, dirbamos žemės ūkininkai ir sodininkai dažnai kreipiasi į orų pranešėjus, norėdami numatyti tikslius orus. Jeigu orai bus nepalankūs, žemdirbiai nepradės ,kai kurių savo ūkio darbų, jos atidedant vėlesniam laikui, taip patiriant didžiulius nuostolius.

Hidro meteorologus vis dar stebina ūkininkai, kurie vadovaujasi senolių išmintimi. Liaudies išmintis vis dar yra stipri tarp senyvo amžiaus žmonių, bei gūdžiuose provincijose. Tikėti ar ne, tokia orų prognoze, spręsti skaitytojui. Štai keletas senolių išminties pranašysčių susijusių su orais ir derliumi:

Aukštaitijoje tikima, kad jei sausio mėnesio pradžioje ir pabaigoje vyraus, gražus oras, tai metai bus derlingi.“

Jeigu vasario mėnesį išaugs žolė, tai vasarą jos bus mažai.“

Jeigu gegužė šalta ir vėjuota laukiama gero derliaus.“

Aukštadvaryje pjūtis pradedame pilnatyje, tada bus pilni aruodai ir klojimai.“

Žmonija dar nemoka pažaboti gamtos reiškinių, nors ir yra kuriami tam tikri slapti projektai, kuriais bandoma iššaukti lietų ar HAARP dirbtinį tornadą. Tačiau gamtoje turi vyrauti harmonija, tokie gamtos kataklizmai, kaip sausros, lietingi sezonai, potvyniai, žemės drebėjimai, ypač drėgna žemė, stiprūs vėjai, šalnos ir kruša priverčia rimtai susirūpinti ūkininkus.

Nuo oro sąlygų priklauso krašto ekonominė bei socialinė gerovė. Europos sąjungos narės investuoja didelius pinigus į orų prognozę, perkama technika, atnaujinama įrangą, universitetuose ruošiami hidro meteorologai.

Šiandien žmogus išmoko numatyti gamtą, tai yra mąstyti, taip kaip mąsto jinai. Sugebėdami numatyti orų prognozę pirmiausiai sugebame išvengti nelaimių, galime planuoti savo laiko paskirstymą. Karštus savaitgalius leisti tarkime Palangoje prie jūros, o per lietingas dienas sėdėti namuose ir dirbti, kokį nors uždarų patalpų darbą, kuris mums teikia malonumą.

Orų prognozė, tai gyvenimo dalis, be kurios mūsų gyvenimai, taptų pilni įtampos. Tik tikras žinojimas, kas įvyks ateityje, suteikia mums laimės, priešingu atveju mes visi pasiklystume savyje.