palapine turistavimui
Laisvalaikis

Kaip išsirinkti palapinę sėkmingam turistavimui?

palapine turistavimuiDaugybė gamtos mylėtojų tvirtina kad geriausias laisvalaikis yra gamtoje. Jie vos tik sulaukę geresnių orų išsiruošia į turistinius žygius siekdami ištrūkti iš miesto, pailsėti, patirti neišdildomų įspūdžių. Norint sėkmingai turistauti, reikalingas kokybiškas inventorius. Vienas svarbiausių žygio atributų yra palapinė. Ji kaip ir bet kuris kitas turistavimo inventorius turi būti naudojamas pagal jų paskirtį. Visų pirma reikia tiksliai žinoti kur keliausite, kokiose vietovėse miegosite, poilsiausite gimtojoje šalyje ar užsienyje. Svarbu ir tai, kokiu metų laiku keliauti. Kokybiška palapinė žygio metu jums taps antraisiais namais: ji patikimai apsaugos nuo lietaus ar net sniego, saugiai stovės net ir pučiant stipriam vėjui, ji bus itin lengvai bei greitai pastatoma ir kompaktiškai surenkama.

Palapinių tipai

Norėdami įsigyti gerą palapinę, kreipkitės į įmones, kurių pagrindinė interesų sritis yra sporto ir turizmo reikmenys. Čia dirbantys profesionalai jums tikrai pasiūlys prekę, kuri geriausiai atitiks lūkesčius ir poreikius. Nors skirtingi gamintojai palapines pagal naudojimo pobūdį skirsto gana nevienodai, vis dėlto išsirinkti tinkamiausią nėra labai sudėtinga. Aplinka, kurioje ruošiatės iškylauti kelia didžiausius reikalavimus palapinės tipui, kurį tinkamai pasirinkti labai svarbu, norint, kad jūsų laisvalaikis gamtoje praeitų nepriekaištingai.

Dažniausiai išskiriami trys pagrindiniai palapinių tipai: ekspedicinės palapinės, aktyvaus poilsio ir laisvalaikio palapinės. Ekspedicinės palapinės dažniausiai naudojamos mokslininkų, dirbančių ekstremaliomis sąlygomis, pvz., speleologų urvuose, šiaurės ašigalyje, ant uolų ir pan. Tokio tipo palapinės nelabai tiks išvykus į žygį su baidarėmis ar poilsiaujant prie ežero. Aktyvaus poilsio ir laisvalaikio palapinės yra skirtos aktyviam mėgėjų poilsiui, jos nesunkios, kompaktiškos, lengvai pastatomos ir surenkamos.

Didžioji dalis gaminamų palapinių yra dvisluoksnės. Jų išorinis tentas apsaugo nuo kritulių, o  tarpas, esantis tarp tento bei vidinės palapinės neleidžia susikaupti kondensatui. Palapinės tentas dažniausiai būna gaminamas iš gana lengvų, tačiau tvirtų sintetinių audinių, nepralaidžių vandeniui. Kuo atsparumas vandeniui didesnis, tuo palapinė ilgiau ir patikimiau jums tarnaus. Nepamirškite, kad geros palapinės tento bei dugno siūlės turi būti suklijuotos specialia juosta. Taip pat būtina pasirūpinti, kad pastačius palapinę jos išorinis tentas nesiliestų prie vidinės palapinės.

Palapinių formos

Su kokios formos palapine išsiruošite į žygi, priklauso nuo individualaus pasirinkimo. Nors galima rasti įvairiausių formų palapinių, bet dažniausiai koncentruojamasi ties dviem pagrindiniais konstrukciniais tipais: tunelinėmis, arba A-formos, bei kupolinėmis palapinėmis. Abu šie variantai turi privalumų, tačiau turi ir trūkumų. Nors tunelinė palapinė ir yra bene pati populiariausia ir pasižymi itin dideliu naudingu tūriu bei komfortiškumu, vis dėlto ji mažiau atspari stipriam vėjui. Tuo tarpu kupolinė palapinė puikiai atlaiko netgi štorminį vėją, ji lengviau ir greičiau pastatoma, tačiau viduje yra mažiau vietos. Palapinės taip pat gali būti skėčio formos bei sieninės. Skėčio tipo palapinės dažniausiai būna skirtos stovyklauti visai šeimai, kadangi jose yra pakankamai erdvės atsistoti, joje būna nemaži langai bei papildoma stogo medžiagą, skirta lietui nubėgti. Sieninės palapinės savo forma būna labai panašios į  tunelines (A-formos) palapines, bet pasižymi žymiai didesne vidine erdve, kadangi turi vertikalias sienas.

Kalbant apie palapinės pagrindo formą, akcentuotina tai, kad palapinėse, kurios turi kvadratines  grindis, yra žymiai efektyviau išnaudojamas visas grindų plotas miegui bei turistinės įrangos susidėjimui. Vis dėlto neretai norint pasistatyti tokias palapines būna sunku surasti reikiamo dydžio lygų žemės plotą. Jeigu nusprendėte pirkti apvalią ar kupolo formos palapinę, turėtumėte pasirūpinti didesne vieta ją statant. Tokio tipo palapinėse dažniausiai būna šešiakampės grindys bei trikampiai šonai, kuriuose galėsite susidėti visą savo kelionės inventorių.

Palapinės  fiziniai duomenys

Renkantis palapinę labai svarbu atkreipti dėmesį ir į jos svorį bei dydį. Jeigu eidami į žygį ruošiatės daug keliauti pėsčiomis ir palapinę nešitės pečių, ji turėtų sverti ne daugiau kaip 2,5 kg. Keliaujant automobiliu palipinės svoris nėra svarbus.

Kai pirksite palaipinę, išsiaiškinkite, koks yra jos hidrostatinis slėgis, kitaip tariant, kokį kiekį kritulių palapinė gali atlaikyti. Atsparumas vandeniui yra žymimas vandens stulpu mm. Išorinio palapinės sluoksnio hidrostatinis slėgis gali būti labai įvairus: nuo 450 iki 10 000 mm. Palapinėje galėsite drąsiai miegoti ir per lietų, jeigu jos hidrostatinis slėgis bus 1500–2000 mm. Jei hidrostatinis slėgis mažesnis nei 1000 mm, tuomet palapinė apsaugos tik nuo nedidelio lynojimo. Būtina atkreipti dėmesį ir į palapinėje esančias ventiliacijos angas. Svarbu, kad per jas į vidų nepatektų sniegas arba lietus. Geriausias variantas, jeigu ventiliacinės angos atidaromos ir uždaromos neišlendant iš palapinės.

Dar vienas dalykas, kuriam reikia skirti nemažą dėmesį renkantis palapinę, yra jos karkasas. Nuo medžiagų, iš kurių karkasas pagamintas, priklauso visos palapinės kokybė. Kokybiškiausi ir lengviausi karkasai yra gaminami iš specialių aliuminio lydinio vamzdelių. Toks palapinės karkasas net ir po daugybės turistinių žygių išliks tvirtas ir patikimas. Dar viena medžiaga, neretai naudojama palapinių karkasų gamyboje yra stiklo pluoštas. Palapinės, turinčios tokį karkasą, yra gerokai pigesnės, bet sunkesnės ir neatsparios vėjui. Yra tokių palapinių gamintojų, kurie klientui leidžia rinktis tą patį modeli su skirtingo tipo karkasais – aliumininiu arba stiklo pluošto.