dviracio pasirinkimas
Laisvalaikis

Kaip išsirinkti dviratį?

dviracio pasirinkimasJei nusprendėte įsigyti dviratį, greičiausiai jau spėjote pasimesti gausioje jų pasiūloje. Norėdami išsirinkti visus jūsų lūkesčius atitinkantį gaminį, visų pirma turite apsispręsti, kokio dviračio jums reikia: plento, kalnų ar miesto, turistinio ar hibridinio, t. y. jūs turite nuspręsti, kokiu tikslu dviratį naudosite – ar važiuosite juo į darbą, važinėsitės su draugais mieste ar leisitės į ekstremalias keliones miško takais?

Dviračių grupės
Kalnų dviračiai. Šie dviračiai puikiai tiks žmonėms, mėgstantiems keliauti kalnuotais ir sunkiai pervažiuojamais takais – kalnų dviračiai turi nuo 18 iki 27 lengvai perjungiamų pavarų. Šis dviratis valdomas tiesiu, patvariu ir plačiu vairu. Transporto priemonė pritaikyta ekstremaliam važiavimui, todėl puikiai susidorosite su purvu, smėliu, akmenimis ar minkštu gruntu. Tiesa, jei norite pasimėgauti itin greitu važiavimu, šis dviratis neatitiks jūsų poreikių.

Plento dviračiai. Šie dviračiai skirti ilgam ir greitam važiavimui plentu, paprastai naudojami lenktynėms. Plento dviračių rėmas itin tvirtas ir lengvas, vairas – riestas ir gana siauras, sukuriantis itin mažą oro pasipriešinimą. Šie dviračiai netinka duobėtam plentui ar nelygiam keliui, kadangi ratlankiai gali susilankstyti, o padangos – prakiurti. Be to, plento dviračiai nėra pritaikyti krovinių gabenimui.

Miesto dviračiai. Tokie dviračiai yra skirti ramiam važinėjimui miesto gatvėmis. Ši kelionės priemonė itin patogi ir lengvai valdoma. Dėl specifinės konstrukcijos ant tokių dviračių sėdima beveik vertikaliai, o jų balneliai yra kur kas platesni. Šių dviračių ratai gana platūs – transporto priemonė išsiskiria stabilumu ir patvarumu. Beje, dažniausiai tokie dviračiai parduodami su papildoma įranga, pvz., bagažinėmis, grandinės apsaugomis, patogiais veidrodėliais ir pan.

Hibridiniai dviračiai. Šie dviračiai tiks bet kokiai trasai, išskyrus sunkiai pervažiuojamas bekeles. Savo technine charakteristika hibridiniai dviračiai primena kalnų dviračius, tačiau plentu važiuosite kur kas greičiau ir patogiau. Šie dviračiai turi itin tvirtą rėmą, yra patvarūs ir ilgaamžiai, todėl dažniausiai juos renkasi ilgas keliones mėgstantys vairuotojai.

Turistiniai dviračiai. Šie dviračiai skirti išvykoms į gamtą ir nesudėtingiems turistiniams žygiams. Neretai ši dviračių grupė naudojama ir kasdienėms kelionėms į darbą. Turistiniai dviračiai turi stabilią rėmo konstrukciją, todėl jais galima gabenti gana sunkius krovinius. Tiesa, šie dviračiai nėra manevringi, be to, su jais sunku įveikti įkalnes ir sunkiai pervažiuojamas vietas.

BMX. Tai populiariausia jaunimo dviračių grupė, skirta įvairių triukų ir akrobatinių numerių atlikimui. Tokie dviračiai turi mažą, lengvą ir tvirtą rėmą bei papildomas kojų atramas. BMX vairas yra išriestas į viršų, o ratai itin platūs. Šie dviračiai išsiskiria itin paprasta konstrukcija.

Dviračio dydis
Ieškodami svajonių dviračio, atkreipkite dėmesį į jums siūlomo gaminio dydį. Pirmiausia įvertinkite rėmo aukštį.  Tai galėsite padaryti užlipę ant dviračio – tarp viršutinio dviračio skersinio ir kojų susikirtimo vietos turėtų susidaryti vieno ar dviejų colių atstumas. Jei ketinate važinėti bekelėmis, šis atstumas turėtų būti didesnis. Įvertinę dviračio aukštį, įsitikinkite, kad lengvai pasieksite vairo rankenas – jei jos bus per toli, negalėsite tinkamai vairuoti priemonės, o jei per arti – važiuodami jausitės nepatogiai, todėl greitai pavargsite. Žinoma, geroje dviračių parduotuvėje bus padaryti būtini pakeitimai, siekiant transporto priemonę pritaikyti konkrečiai jums. Čia turėtų būti sureguliuotas sėdynės aukštis, t. y. sėdint ant dviračio, kai jūsų pėda bus padėta ant žemiausioje padėtyje esančio pedalo, jūsų keliai turėtų būti sulenkti maždaug 20–30 laipsnių kampu. Vairo rankenos turėtų būti tame pačiame lygyje arba vienu coliu žemiau sėdynės.

Dviračio kaina
Kokybiškas dviratis kainuoja gana brangiai, todėl, jei gaminio kaina nesiekia 1 000 Lt, greičiausiai toks dviratis bus skirtas paaugliams, jo rėmas bus itin sunkus, be to, tokio dviračio detalės bus nekokybiškos, todėl greitai susidėvės. Kokybiškas dviratis kainuoja nuo 1 500 Lt iki 2 500 Lt. Žinoma, galite įsigyti ir kur kas brangesnį gaminį, tačiau paprastai tokie dviračiai yra skirti profesionalams. Ieškodami svajonių dviračio, apsispręskite, kokių stabdžių norėsite: diskinių, hidraulinių diskinių ar paprastų, ar jums bus reikalingi amortizatoriai, ar išsiversite be jų. Be to, greičiausiai jums reikės ir įvairių dviračių priedų, pvz., rakinimo grandinės ar spidometro – visi šie niuansai nulems galutinę dviračio kainą. Tiesa, vertinant dviratį, nereikėtų orientuotis vien tik į kainą – labai svarbu atkreipti dėmesį į gamintoją. Žinomo vardo įmonė visuomet siūlys kokybiškus gaminius, o mažiau žinoma produkcija gali jus nuvilti, t. y. jei konkreti įmonė dviračių gamyba užsiima jau daugybę metų, greičiausiai tokiu dviračiu džiaugsitės ilgesnį laiką.

Jei norite įsigyti kokybišką gaminį, pamirškite turgavietes ar universalines parduotuves. Gerus dviračius parduoda tik specializuotos parduotuvės, kuriose gausite ne tik išsamią informaciją apie pasirinktą dviratį, bet ir atrasite labiausiai jūsų poreikius atitinkantį gaminį.

Dar keli patarimai…
Dviratį, kaip ir bet kurią kitą transporto priemonę, visų pirma reikėtų išbandyti, t. y. pavažiuoti juo realiomis sąlygomis pasirinktame kelyje. Išbandydami dviratį įsitikinsite, ar jums patogu juo važiuoti, ar sugebate dviratį valdyti. Vairuojant jūsų alkūnės turėtų būti atpalaiduotos ir šiek tiek sulenktos, o stabdžių svirtelės – lengvai pasiekiamos ir paprastai nuspaudžiamos. Privalote įsitikinti, ar jausitės ant dviračio patogiai, todėl išbandykite sėdynę, atsistokite ant pedalų, pakeiskite rankų padėtį, pasilenkite ir pasisukinėkite.

Nepamirškite, kad pirkdami turite jausti malonumą ir būti tikri, kad perkate tai, kas patinka jums, todėl nebijokite išbandyti kelis dviračius ir palyginti juos tarpusavyje, leiskite sau kelias dienas pagalvoti ir pasitarkite su draugais. Jei turite abejonių, rinkitės kokybiškesnį gaminį, kadangi tokiu dviračiu važinėsitės kur kas ilgiau. Jei kažko nesuprantate, būtinai pasikonsultuokite su dviračių pardavėju – klauskite patarimų apie dviračio priedus ir kitus daiktus, kurių jums reikėtų. Nepamirškite, kad labai svarbu įsigyti kokybišką šalmą, pravartu turėti ir pompą, skirtą padangoms pripūsti, ar nedidelį remonto įrankių komplektėlį. Jei ketinate leistis į ilgas keliones, jums reikės prie dviračio tvirtinamo krepšio, laikiklio buteliui ir patikimo užrakto.