saules nudegimas
Laisvalaikis

Kaip gelbėtis nuo nudegimų saulėje?

saules nudegimasMūsų šalyje šiltų saulėtų dienų per metus yra vos keletas, todėl vos sulaukę karštų saulės spindulių ir giedro dangaus suskumbame prie ežero ar jūros pasimėgauti šiluma. Juk tai kiekvienų atostogų neatsiejama dalis ir puikios nuotaikos šaltinis, suteikiantis daug malonumo. Deginantis paplūdimyje labai dažna ir nemalonia problema tampa odos nudegimai. Jie gana pavojingi, todėl laiku nepanaudotos apsauginės kosmetikos priemonės ar tinkamai į nudegimus nesureagavus, jie gali atnešti ilgų nepageidaujamų pasekmių. Atostogautojams, ar netgi tiems, kurie dirba lauke ne pavėsyje, neretai pritrūksta informacijos apie tai, kaip reikia tinkamai elgtis nudegus odą ir kokias priemones geriausia naudoti, kad nepakenktumėte sau dar labiau.

Ar verta degintis?
Jei orai leidžia ilgiau pasidžiaugti saulės spinduliais, pasinaudokite tuo, bet nepersistenkite. Saulė paskatina vitamino D gamybą, taip pat ji stiprina kraujo apytakos sistemą bei imunitetą, pagerina mūsų savijautą, grūdina organizmą ir pan. Be to, pabuvojus saulėje, žymiai pagerėja nuotaika, visos bėdos tampa mažesnės ir gyvenimas žavesnis.

Be abejonės, saulės spinduliai duoda ne tik naudą, bet ir žalą: jie ne tik gali nudeginti odą, bet ir skatina odos senėjimą, didina melanomos (odos vėžio) riziką. Taigi, mėgaujantis saule labai svarbu yra tai daryti protingai, neprarasti budrumo, jausti saiką. Juk per ilgai pabuvojus saulėje oda nudegs, paraus, taps jautri, gali patinti. Esant stipresniam nudegimui gali atsirasti pūslių, apimti silpnumas, nudegusios vietos gali supūliuoti. Ilgai būnant karštyje jus gali ištikti ir šiluminis smūgis: ims svaigti galva, gali dingti apetitas, pradėti pykinti ar krėsti šaltis, taip pat pakilti kūno temperatūra.

Kaip išvengti nudegimų?
Iš visų pasitaikančių nudegimų tipų dažniausi yra būtent nudegimai saulėje. Šių nudegimų padeda išvengti specialios kosmetikos priemonės: įvairūs vitaminizuoti ir drėkinamieji kūno kremai, losjonai, purškikliai su SPF ir UV filtrais. Vartodami apsauginę kosmetiką, pasirinkite ją atsižvelgdami į savo odos tipą bei apsaugos nuo saulės faktorių. Tie, kurių oda yra šviesi, plona ir linkusi gana greitai nudegti, turėtų pasirinkti kremus, kurie turi stipresnę apsaugą nuo saulės. Šia apsaugine priemone reikia išsitepti prieš einant į lauką, o gulint paplūdimyje kremu reikėtų dar kart teptis po kiekvienų maudynių. Atsiminkite, kad apsauginės kosmetikos priemonės apsaugo odą nuo nudegimų saulėje, tačiau jos negelbsti nuo saulės sukeliamų ligų.

Norint išvengti didelių nudegimų reikėtų vengti atviroje vietoje būti saulėje, esant jai pačiai pavojingiausiai – nuo 11 iki 15 valandos. Degindamiesi saulėje, tai darykite pamažu vis ilgindami buvimo atokaitoje laiką.

Taip pat nepamirškite nešioti galvos dangalų, renkitės šviesius medvilninius drabužius, kurie apdengia rankas ir kojas. Saugokite ir akis – nešiokite akinius nuo saulės, filtruojančius saulės spindulius.

Nepamirškite, kad kaitriems saulės spinduliams patys jautriausi yra kūdikiai ir maži vaikai, taip pat šviesiaplaukiai mėlynakiai žmonės, strazdanoti ar daug apgamų turintys vaikai bei suaugusieji. Tiesioginių saulės spindulių ypatingai turėtų vengti tie asmenys, kurie vartoja tam tikrus medikamentus, padidinančius jautrumą ultravioletiniams spinduliams.

Kaip apsisaugoti?
Jei atsitiko taip, kad persikaitinote ir nudegėte odą, tuomet visų pirma nudegusią vietą reikėtų atvėsinti vėsiu vandeniu, o ant nudegusios odos plotų uždėkite šaltus kompresus (šaltame vandenyje suvilgytus vatos tamponus arba rankšluosčius). Šaltą kompresą ant nudegusios odos laikykite 2–3 val. Galite dėti ir lygiomis dalimis sumaišytus pieno bei vandens šaldytus kompresus. Laikykite juos 20–25 minutes ir tikrai pastebėsite teigiamą rezultatą. Taip pat galite tiesiog nusimaudyti drungname 26–28 °C vandenyje, ir po to odos nešluostyti, leisti jai nudžiūti. Garuodamas vanduo maloniai atvėsins įkaitusią odą.

Taip pat reikėtų gerti kuo daugiau negazuoto ar mineralinio vandens. Norėdami, kad oda neišsausėtų, patepkite nudegusias vietas drėkinamuoju kremu. Jei nudegimai didesni, tepkite tas vietas medikamentiniais tepalais, skirtais gydyti nudegimus, mažinančiais skausmą bei paraudimą. Jei odos nudegimas apima gana didelį plotą ir yra itin skausmingas, kreipkitės į gydytojus, kad jie įvertintų nudegimo laipsnį ir padarytą žalą, suteiktų profesionalią pagalbą ir paskirtų tinkamiausių vaistų.

Nudegusią odą ramina ir skausmą malšina ant odos tepamas kefyras, taip pat krakmolo ar sutrintų petražolių lapų tyrė kopūstų sultys, odos regeneraciją skatina žalia tarkuota bulvė ar morka. Taip pat natūralus riebus jogurtas ir rūgpienis ar grietinė padeda sumažinti odos temperatūrą bei išlaikyti rūgštinį jos pH. Rekomenduojama valgyti daug daržovių ir vaisių, kurie turi didelį kiekį antioksidantų. Jie neutralizuos išsiskyrusius laisvuosius radikalus.

Jeigu namuose auginate alijošių, nuskinkite jo lapą, perpjaukite išilgai ir sultimis pasitepkite nudegusią vietą. Jei nudegimas gana gilus, skausmingas, yra pūslių, tuomet vėsinkite jį įvairiais vandeniniais ekstraktais, pvz., levandų ar kitų hidrolatų pavilgais bei alavijų kompresais. Aliejais tepti galima tik praėjus porai dienų nuo nudegimo, t. y. tada, kai oda atvėsta.

Ko geriau nenaudoti?
Jei nudegėte odą, jos jokiu būdu negalima tepti skysčiais, kurie savo sudėtyje turi spirito, kadangi jis odą sausina, didina skausmą, skatina šerpetojimą. Taip pat nenaudokite jokių purškalų, kurių sudėtyje yra benzokaino, kadangi jis ne tik gali sudirginti jūsų odą, bet ir sukelti alerginę reakciją. Jei iškilo pūslių, jų nepradūrinėkite. Juk pūslės formuojasi tam, kad apsaugotų odą, o jeigu jas pažeisite, galite sukelti infekciją. Jei pūsles pažeidėte netyčia, tuomet švelniai nuimkite atkibusias negyvos odos daleles ir patepkite tą vietą antibiotikų tepalu.

Netepkite nudegusių vietų tais tepalais, kurių pagrindas yra naftos produktai, pvz., vazelinas. Jie sulaiko karštį bei prakaitą ir gali tik dar labiau pabloginti situaciją. Liaudyje įprasta sakyti, jog nuo įvairių nudegimų geriausiai apsaugo aliejai ir kiti panašūs produktai. Iš tikrųjų riebalai tokioje situacijoje labai negelbsti, o greičiau priešingai – jie gali gana stipriai pakenkti, kadangi sulaiko karštį. Nereikėtų dėti ledo ar ledinio vandens ant kūdikių odos, nes ji itin jautri.