Finansai

Kaip atsispirti pagundai skolintis?

Paskola

Skolinimasis nėra nei savaime teigiamas, nei savaime neigiamas reiškinys. Kaip ir bet koks kitas įrankis, jis turi būti vertinamas atsižvelgiant į tai, kieno rankose jis yra. Peilis gali būti puikis įrankis gero virtuvės šefo rankose, tačiau taip pat lengvai gali tapti pavojingu, jei atsiduria vaiko rankose.

Tokias pačias išvadas reikėtų padaryti ir kalbant apie paskolas. Jei žmogus turi tvirtą stuburą, tvirtą psichologiją ir gerus gebėjimus tvarkytis su savo finansais, jokia paskola nepridarys jam bėdų. Visko gali nutikti, nuo to niekas nėra apsaugotas, bet toks žmogus paskolų įtaką sumažina taip smarkiai, kaip ją galima sumažinti.

Lygiagrečiai galima pastatyti kitą pavyzdį. Jei žmogus neturi disciplinos, nėra psichologiškai pasiruošęs prisiimti įsipareigojimų ir negeba patenkinamai tvarkyti savo finansų, tikėtis, kad ko nors gero būtų naivoka. Tikėtina, kad toks žmogus nepalygins paskolų, teiks prioritetą gauti pinigų kuo greičiau ir paprasčiau, o ne pigiau ir kreipsis į labiausiai reklamuojamą ir lengviausiai prieinamą greitų kreditų bendrovę. Dėl tokio rezultato spekuliuoti mums nereikia: greitieji kreditai yra sukūrę labai daug problemų tokiems žmonėms.

Ką daryti, kad būtų galima atsispirti pagundai skolintis? Ką daryti, kad nei greitieji kreditai, nei vartojimo paskolos, nei bet kokios kitos formos įsipareigojimai nesukurtų problemų, kai jų galima išvengti?

Vienas iš atsakymų yra toks, kad greitieji kreditai gali būti naudingi, bet jiems atsispirti reikia mokytis nuo mažų dienų. Jei kalbant kitaip, tai problema yra su negebėjimu gerai įvertinti savo galimybių ir finansinės padėties, o ne su pačiais kreditais, nesvarbu kokios rūšies jie būtų. Tokią išvadą galima padaryti iš šio interviu.

Bet galime kalbėti ir daug konkrečiau. Yra nemažai įgūdžių, kuriuos reikėtų lavinti nuo pat mažų dienų, kad skolinimasis bendrai ir greitieji kreditai konkrečiai nepridarytų bėdų lygioje vietoje. Reikėtų nuo pat vaikystės rūpintis, kad vaikas vystytų šiuos įgūdžius:

  • nuolatinio taupymo su konkrečiu tikslu
  • gebėjimo planuoti artimiausios ateities įplaukas ir išlaidas
  • suvokimą, kad egzistuoja ne tik šiandien, bet ir rytoj
  • supratimą, kad perdėtas išlaidavimas ar nepakankamas taupymas gali turėti materialinių ir psichologinių pasekmių

Taip vaikas nuo pat mažens galės vystyti suvokimą apie priežasties ir pasekmės ryšį. Netinkamas finansų valdymas = nemalonus pojūtis. Tinkamas finansų valdymas = puiki savijauta. Taip bus puoselėjamas gebėjimas atsispirti pagundai skolintis, o jei tai bus neišvengiama, tai ne greitieji kreditai, o pigiausia paskola bus prioritetas.