Verslas ir Ekonomika

Ką daryti susidūrus su nemokiais klientais versle?

Nei vienas verslas nėra apsaugotas nuo nemalonių reiškinių. Bene daugiausia rūpesčių sukelia nemokūs klientai arba verslo partneriai. Tokiais atvejais įmonė ne tik patiria materialinius nuostolius,  bet kartais ir dėl kitų šalių įsipareigojimų nevykdymo sutrinka su tuo susiję procesai įmonėje. Kai taikiai atgauti įsiskolinimo nepavyksta, vienintele išeitimi tampa skolų išieškojimas. Nuo ko gi pradėti, kad šis procesas būtų ne tik sėkmingas, bet ir kuo greitesnis?

  • Pasitarkite su teisininku

Jei turite klausimų ar galvojate, kad skolų išieškojimas gali būti problematiškas, pirmiausia pasitarkite su šios srities specialistu, t.y. teisininku. Jis ne tik patars nuo ko pradėti, bet ir poreikiui esant parengs reikiamus dokumentus.

  • Nuspręskite kokiu būdu norite atgauti skolą

Lietuvoje skolų išieškojimas vykdomas ikiteisminiu ir teisminiu būdu. Pirmuoju atveju jums reikia kreiptis į skolų išieškojimo įmonę. Pateikę reikiamus dokumentus (asmens tapatybės, skolą įrodančius dokumentus) pasirašysite su skolos išieškojimo įmone sutartį ir jums teliks laukti rezultatų. Dažniausiai šios įmonės atlygį už paslaugas gauna po skolos išieškojimo, tad būna suinteresuotos, kad skolų išieškojimas būtų įvykdytas kuo greičiau. Na, o nesėkmės atveju, į teismą galite kreiptis ir po ikiteisminio skolos išieškojimo proceso. Tuomet apylinkės teismui reikia pateikti ieškinį ir  reikiamus dokumentus.

  • Apsvarstykite visus variantus

Teismo sprendimu vykdomas skolų išieškojimas dažniausiai vyksta su antstolio pagalba. Tačiau netgi tokiu būdu kartais išieškoti skolą būna sudėtinga, pavyzdžiui, kai skolininkas neturi aktyvių banko sąskaitų, materialinio turto ir pan. Tad dar derybų etape būkite lankstūs susitarimams ir apgalvokite visus variantus. Ypač tai aktualu, jei nuspėjate, kad skolos išieškojimas gali būti nesėkmingas. Galbūt skolininkas be problemų vietoj piniginės skolos atsiskaitytų paslaugomis ar kitomis materialinėmis vertybėmis. Beje, skolų išieškojimo įmonės ieškant kompromisų dažnu atveju abiem pusėms sutikus vykdo skolos grąžinimą dalimis. Tuomet skolininkas atsiskaito pagal nustatytą grafiką, o skolų išieškojimas prižiūrimas įmonės atstovų.

Nors skolų išieškojimui senaties terminai taikomi tik valstybės rinkliavų atvejais, tačiau turint skolininkų geriau per ilgai nedelsti. Kuo greičiau pradėsite skolos išieškojimo veiksmus, tuo greičiau pasiekti rezultatą grąžintą skolą.