Finansai Verslas ir Ekonomika

Greitieji kreditai: kokia jų ateitis?

Ilgą laiką daug diskusijų visuomenėje kėlę greitieji kreditai tampa vis tylesne pelyte po šluota. Vieni mano, kad ateina jų galas, kiti teigia, kad galime dar sulaukti sprogimo, tačiau gali būti ir taip, kad viskas aprimo dėl to, jog paslauga visiems puikiai žinoma, o jos naudojimusi klientai nėra linkę per daug girtis.

Kaip teigiama greitesnikreditai.lt tinklalapyje – nepaisant rečiau diskusijas iššaukiančios temos, greituosius kreditus žmonės ima aktyviai, tūkstančiai žmonių priima įsipareigojimus ir džiaugiasi radę galimybę pasiskolinti tada, kai pritrūko pinigų. Netgi įprastai įvardijami kreditų privalumai ir trūkumai eilę metų yra panašūs, beveik nekintantys. Bene labiausiai žmonės vertina tai, jog greitieji kreditai pateisina savo pavadinimą ir yra suteikiami iš tiesų greitai. Tereikia kelių minučių ir galima gauti pinigus į savo banko sąskaitą. Neretai įvardijamas ir kitas privalumas – ne itin griežtas finansinės situacijos vertinimas. Panašios nuomonės laikosi ir greitesniskreditas.lt svetainės administratoriai.

Greitasis kreditasDėl šio privalumo nuogąstauja Lietuvos bankas ir dalis visuomenės, nes tai reiškia, jog kreditą gali gauti ir tas asmuo, kurio mokumas yra abejotinas. Žinoma, kreditų bendrovės suinteresuotos savo pelnu, todėl bet kam neskolina. Prieš daugiau kaip metus buvo itin daug atgarsio visuomenėje susilaukes atvejis, kuomet viena bendrovė (kuri tuo metu valdė du itin gerai žinomus prekės ženklus) skolina netikrindama klientų mokumo. Tai privedė prie itin griežtų Lietuvos bankų sankcijų, panaikintos licenzijos ir pasekoje prarasto verslo. Todėl natūralu, kad niekas iš šiuo metu veikiančių kreditorių nenori kartoti tos pačios klaidos ir savo klientų mokumą tikrina itin kruopščiai.

Kaip didžiausi trūkumai dažniausiai išskiriami dideli mokesčiai ir aukštos palūkanų normos. Iš tiesų, greitieji kreditai pastaruoju metu ne kartą buvo ribojami, tačiau net ir esamos ribos daugumai žmonių atrodo labai aukštos ir netinkamos skolintis. Tuo tarpu kiti skolinasi, nes, kaip teigia, nemato problemos sumokėti kelis eurus palūkanų. Maža to, dalis įmonių veikia pagal itin efektinga klientų viliojimo metodika, kuomet pirmas greitas kreditas yra suteikiamas nemokamai. Suteikdama tokį kreditą bendrovė ištikro net praranda pinigus, nes pati privalo pasidengti iškylančius kaštus (mokumo tikrinimą, pinigų perlaidų mokesčius, aptarnaujanti personalą ir kitą).

Akivaizdu, jog greitieji kreditai artimiausiu metu niekur neišnyks, tačiau jau dabar matomi ir įvairūs pokyčiai, įskaitant tiek pačių kreditų modelį, tiek ir sumas, terminus. Tokie pokyčiai yra orientuoti į žmonių poreikius, prisitaikoma ir prie galiojančių teisės aktų, o kartu bendrovės siekia uždirbti, nes tik galėdamos pasiūlyti tai, ko nori klientai, galės siekti savo tikslo – pelno. Tikėtis, jog kreditų, kurie suteikiami ne ilgam laikui ir didelėmis palūkanomis, neliks – naivu, tačiau žvelgiant į ateitį tikrai galima tikėtis, jog kreditų rinka keisis kartu su visuomenės pokyčiais, atsižvelgiant į esamą finansinę situaciją ir rinką.