Finansai

Greitieji kreditai inernetu

greitas kreditasVis retesniam pavyksta išvengti greitųjų kreditų šiuolaikiniame skubančiame pasaulyje. Ar netikėtai sugedęs automobilis, ar kolektyvo dovana šeimą kuriančiam kolegai, ar prireikia remonto dėl prakiurusio vamzdžio – priežasčių, kuomet gali greitai prireikti kelių šimtų eurų, tikrai pakanka. O vis dar retas iš mūsų turi tuos kelis šimtus atsidėjęs juodai dienai, tad tenka skolintis. Tiesa, jeigu tai – pirmieji greitieji kreditai internetu, tuomet labai to bijoti tikrai nereikia – daugelis greitųjų kredito bendrovių siūlo pirmąsias paskolas be palūkanų, tad greičiausiai nieko ir neprarasite. O po pirmo netikėto pinigų trūkumo daugelis vis tik susimąsto apie neliečiamo rezervo turėjimą, arba kaip tik – pripranta prie dažnų, tačiau trumpų ir atsakingų paskolų ir laimingai sau gyvena.

Greitųjų kreditų rinka Lietuvoje ne tik sparčiai išpopuliarėjo, tačiau spėjo ir nemažai pasikeisti. Jei seniau reikėdavo vykti į kurios nors bendrovės biurą ir teikti paraiškas, kelias dienas laukti atsakymo, tai dabar viskas kur kas paprasčiau. Šiuo metu ne tik lengva gauti greitąjį kreditą internetu, tačiau ir paskolą dažnu atveju galima gauti tikrai greitai – vos per kelias minutes. Tad tie laikai, kuomet tekdavo ieškoti bendrovės, kuris galėtų suteikti kreditą, vėliau jos adreso ir darbo laiko, jau baigėsi. Dabar tereikia atsidaryti interneto naršyklę, susirasti bei išsirinkti norimą kreditorių ir užpildžius vos kelių sakinių paraišką laukti savo sąskaitoje pasirodant pinigų.

Vis tik dažniausiai daugeliui prieš imant pirmąjį greitąjį kreditą kyla įvairiausių dvejonių ir klausimų. Dvejonės suprantamos – spaudoje netrūksta istorijų apie tai, kaip neatsakingas skolinimasis gana rimtai sugadina žmonių gyvenimus. Kita vertus, kartais, kaip jau minėta anksčiau, kreditas gali ir išgelbėti iš netikėtos situacijos. Tačiau jei nesate patyręs kreditų mėgėjas, neišvengiamai kyla daug klausimų, pradedant nuo tokių, ar iš viso galite pretenduoti į paskolą, ar tam pakanka interneto, kokių sumų galite tikėtis. O svarbiausia – kiek gi kainuos kreditas ir per kiek laiko jį reikės grąžinti. Įvertinti pastaruosius dalykus – kone svarbiausia dalis svarstant apie paskolą.

    1. Kas galima gauti greitąjį kreditą internetu?

Greitieji kreditai internetu iš pirmo žvilgsnio prieinami daugeliui ir gana lengvai. Iš tikrųjų taip ir yra – jeigu esate pilnametis, jeigu turite nors šiokias tokias pajamas, jei turite banko sąskaitą, kurios reikės ne tik paskolos gavimui, tačiau ir savo tapatybės patvirtinimui – jūs galite laisvai teikti paraišką paskolai gauti. Jau pats kreditorius įsivertins, ar jūs esate tinkamas klientas, įvertins jūsų rizikingumą ir sulauksite greito atsakymo apie tai, jog greičiausiai paskolą gauti galite.

Žinoma, šiuo atveju mažiausiai dvejonių kyla dirbantiems, pastovias pajamas gaunantiems ir gerą kredito istoriją turintiems asmenims. Gera kredito istorija nebūtinai reiškia, jog niekada nesiskolinate. Netgi atvirkščiai, gal turite jau ir būsto paskolą, ir lizingo sutartį automobiliui įsigyti, kažkada esate turėjęs vartojamąją paskolą kelionei. Tačiau visuomet laiku mokėdavote ir tebemokate įmokas ir savo kreditoriams rūpesčių nekeliate. Būtent toks klientas yra laukiamiausias ir greituosius kreditus teikiančiose bendrovėse, na, ir jų sistemoje jei paskolą imate internetu.

Kur kas daugiau dvejonių dėl to, ar gaus paskolą, ar net neverta jos prašyti turi studentai ir bedarbiai. Abejonės turi pagrindo – juk jei jūs potencialiam skolintojui negalite parodyti turįs kokių nors pajamų, tai kodėl jums turėtų skolinti? Tačiau ne viskas taip juoda kaip atrodo. Studentai dažnai gauna stipendijas, na o bedarbiams paskolos suteikiamos arba ilgesniam laikotarpiui, tikintis jog jis susiras darbą, arba esant kokiam nors laiduotojui arba užstatui.

Beje, koks nors užstatas ženkliai padidina jūsų galimybę ne tik gauti paskolą internetu, tačiau ir derėtis dėl geresnių paskolos sąlygų. Dažniausiai imant greituosius kreditus yra įkeičiamas arba nekilnojamasis turtas, arba automobilis, nors būna ir kur kas įdomesnių atveju. Tiesa, imant nedidelę paskolą, dažniausiai siekiančią iki tūkstančio eurų, įvairios kredito bendrovės paprastai užstato nereikalauja ne tik iš dirbančiųjų, bet ir studentų bei bedarbių. Tad bet kokiu atveju verta pabandyti teikti paraišką paskolai gauti, ir jei ji bus atmesta, jau asmeniškai kreiptis į bendrovės atstovą ir derėtis siūlant įvairius užstato variantus.

    1. Kaip nustatomos paskolos palūkanos, skolinantis internetu?

Paskolos palūkanų dydis – vienas svarbiausių dalykų renkantis ir kreditorių, ir netgi paskolos sumą, kurią norite skolintis. Juk mažos palūkanos gali paskatinti skolintis daugiau ir laisviau, tuo tarpu didelės dažną priverčia dar kartą pamąstyti, ar tikrai nepakaktų mažesnės paskolos sumos. Greitieji kreditai internetu visą parą dažniausiai turi gana aukštas paskolų palūkanas, tačiau plačiai naudojamos skirtingų kreditorių palyginimo lentelės leidžia išsirinkti pigiausią paskolą. Tiesa, vertinant paskolos palūkanas ir jų dydį reikia nepamiršti, jog imant paskolą teks susimokėti ir jos administravimo mokestį, tad ne visada mažiausios palūkanos reiškia geriausias paskolos sąlygas.

Internetu teikiančių paskolas bendrovių verslo politika šiek tiek skiriasi. Tai lemia ir skirtingas siūlomas palūkanas jų teikiamoms paskoloms. Tad nevertėtų stebėtis, jog vieną įmonė skolina gal net dvigubai pigiau už kitą. Tai gali būti dėl įvairiausių priežasčių, tačiau dažniausiai mažos palūkanos reiškia kokius nors skolinimosi apribojimus. Tai gali arba paskolų suteikimas tik dirbantiems asmenims, arba tik gana ilgo laikotarpio skolinimosi sutartys, arba užstato būtinybė. Tad kiekvienu atveju paskolos palūkanos gali skirtis priklausomai nuo bendrovės politikos.

Jau minėtas administravimo mokestis dažnai būna ne toks ir mažas. Tai – vienas iš būdų bendrovei padidinti savo pelną ir tuo pačiu gebėti pasiūlyti žemesnes nei rinkoje palūkanų normas. Būsimieji skolininkai dažniausiai už mažų palūkanų ir užsikabina, neįvertindami, jog gal toje bendrovėje teks sumokėti net šimtu eurų didesnį sutarties sudarymo mokestį nei kitoje, kurioje tiesiog aukštesnės paskolų palūkanos. Tokiu atveju jums reikėtų rinktis kreditorių pagal tai, kokią sumą pinigų ir kokiam laikui norite pasiskolinti – vienu atveju pigiau bus vienoje bendrovėje, kitu – kitoje.

Dažniausiai internetu teikiančios paskolas kreditavimo įstaigos turi savo svetainėje skaičiuokles, leidžiančias keisti paskolos dydį ir paskolos terminą bei taip matyti būsimų jūsų paskolos grąžinimo įmokų dydžius. Tokiu atveju kredito bendrovės turi nusistačiusios konkrečią palūkanų normą, kurią skaičiuoja nepriklausomai nuo jūsų kredito istorijos ir rizikos laipsnio. Jei jau bandote naudotis tokia paskolos įmokų skaičiuokle, būtinai išbandykite įvairius paskolos terminus – dažnai skolinantis ilgam galima tikėtis ženkliai mažesnių metinių palūkanų nei skolinantis vos mėnesiui ar dviems. Be abejo, greitieji kreditai internetu ne visada geriausias variantas skolintis tuo atžvilgiu, jog gyvai susitikęs su paskolas suteikiančių bendrovės atstovu jūs galite derėtis tiek dėl paskolos dydžio, tiek ir dėl palūkanų normos. Žinoma, tik turėdami pastovias pajamas arba gerą užstatu, kitu atveju bendrovės atstovas jums negalės pasiūlyti nieko geresnio nei internetinė paskolos skaičiuoklė, kurioje jau įvertintos įvairios rizikos ir nustatyta konkrečios bendrovės taikoma palūkanų norma.

    1. Kaip vyksta kredito grąžinimas?

Jei paskolą jau gavote, belieka pernelyg nesidžiaugti ir gerai susiplanuoti paskolos grąžinimą. Kartais paėmus paskolą skubama ją panaudoti ir pamirštama, jog su kreditoriumi reikės ir atsiskaityti. Tokiu atveju artėjant paskolos grąžinimo terminui gali kilti bėdų arba tiesiog nemalonumų. Todėl geriausia paskolos grąžinimą planuoti iš anksto, gerai žinant, kada ir kokio dydžio įmoką turėsite sumokėti. Beje, dauguma kredito bendrovių teikia kelias grąžinti paskolas – arba mokėti periodines įmokas, arba visą sumą iš karto termino pabaigoje. Abiem atvejais dar būna įvairių įmokos dydžio perskirstymų, tačiau tai – daugiau individualūs atvejai.

Dažniausiai nedidelės paskolos grąžinamos kaip viena įmoka. Tai atrodo logiška – jei skolinatės vos šimtą ar du šimtus eurų, jums bus kur kas paprasčiau visą tą sumą, žinoma, kartu su palūkanomis, gavus atlyginimą ir pervesti savo kreditoriui. Jei skolinatės kokį šimtą eurų su metine kreditavimo sutartimi kasmėnesinės vos keliolika eurų siekiančios įmokos atrodytų juokingai. Be to, jos ir kainuotų – kiekvieną kartą pervedant kreditoriui paskolos įmoką tenka susimokėti ir komisinį mokestį tarpininkui – o tai vėlgi kainuoja papildomai. Būtent dėl šių priežasčių dažniausiai nedidelės paskolos grąžinamos kaip viena suma suėjus paskolos terminui.

Žinoma, kalbant apie didesnes paskolas kalba keičiasi. Retas, pasiskolinęs kokius du tūkstančius eurų internetu gali juos grąžinti vos sulaukęs kito atlyginimo. Kelis mėnesius taupyti ir tuomet sumokėti visą sumą yra galima dalykas, dažniau tai jau reikalauja finansinės drausmės. Tad tokiais atvejais, kai paskolos sumos viršija bent kelis šimtus eurų, kreditoriai dažniausiai siūlo paskolą grąžinti dalimis, tai yra mokant įmokas, dažniausiai vieną kartą per mėnesį. Tokiu atveju net ir atrodytų nemaža internetu gauto greitojo kredito suma, išskaidyta per pavyzdžiui 24 mėnesius, atrodo toli gražu nedidelė ir lengvai pakeliama.

Mokant mėnesines kredito įmokas vėlgi galima pasirinkti kelis variantus. Dauguma bendrovių leidžia visas įmokas, apskaičiuotas jau susumavus ir paskolos sumą, ir palūkanas, ir sutarties sudarymo bei kitus administracinius mokesčius, mokėti vienodo dydžio. Tuo tarpu kitos sutarties sudarymo mokestį dažnai atskiria. Tokiu atveju jį reikia susimokėti vos imant paskolą. Tai vienas faktorių, dėl kurių reali gaunamos paskolos suma dažnai sumažėja ir pasidaro nebepakankama, tad imant greitąjį kreditą į tai reikia atsižvelgti. Galima ir toks atvejis, kuomet paskolos grąžinimo įmokos yra skirtingo dydžio – pavyzdžiui, termino pradžioje mokate didesnes įmokas, o vėliau mažesnes. Gana dažnai taikomas ir įmokų atidėjimo terminas, pavyzdžiui trijų mėnesių. Jis leidžia ką tik kreditą pasiskolinusiam žmogui sugrįžti į savo finansines vėžes ir tik po pradėti paskolos grąžinimo kasmėnesinę procedūrą. Tad kiekvienu atveju viskas gana skirtinga ir asmeniška, imant kreditą reikia į tai atkreipti dėmesį ir atidžiai skaityti sutartį.

Pačių paskolos grąžinimo būdų įvairovę dažniausiai siūlo dauguma kredito bendrovių. Tiek visą paskolos sumą, tiek periodines įmokas galima mokėti banko pavedimo, galima naudojantis elektroninės bankininkystės vedliu per kreditoriaus svetainėje esančią jūsų paskyrą, dažniausiai galima įmoką įnešti per Perlo terminalus arba tiesiog užsukus į kredito bendrovės biurą ar atstovybę jums patogioje vietoje.

    1. Jeigu vėluojate grąžinti kreditą

Kredito grąžinimo vėlavimas – bene pats nemaloniausias dalykas ir pačiam skolininkui, ir jam kreditą suteikusiai bendrovei. Tačiau taip atsitinka gana dažnai ir kreditoriai prie to netgi yra pripratę. Nieko keisto – atsakingo skolinimosi kultūros, o dažnai ir galimybių tikrai trūksta. Kartais taip gali atsitikti netyčia tiesiog bet kam. Tad net jei ir jaučiatės turintis gerą ir stabilų darbą bei puikias sąlygas paskolai grąžinti, nepatingėkite apsvarstyti įvairiausius variantus, dėl kurių gali strigti ir jūsų paskolos grąžinimas. Tai gali būti ir darbo netekimas, ir liga, ir, pavyzdžiui, jums būtino automobilio gedimas, netikėtai kainuosiantis daug daugiau nei planavote ir gerokai pakoreguosiantis jūsų kredito grąžinimo terminus. Tokiems atvejams reikia būti pasiruošus, na arba bent jau žinoti, ko dažniausiai galima tikėtis.

Dauguma greituosius kreditus internetu teikiančių bendrovių ne veltui siūlo kredito grąžinimo atidėjimą mėnesiui arba trims. Tai leidžia žmogui subalansuoti savo finansų srautus ir tvarkingai mokėti paskolos įmokas. Nuo netikėtų kliūčių, neleidžiančių kažkurį mėnesį sumokėti kredito įmokos, gali padėti ir ne vienos kredito bendrovės siūlomas kredito mokėjimo atidėjimas mėnesiui, kuris paprastai nieko nekainuoja. Dažnai kredito grąžinimo atidėjimu galima pasinaudoti ir nebūtinai iš karto vos paėmus paskolą – sutartyje numatytą trijų ar net šešių mėnesių įmokų mokėjimo atidėjimą jūs galite panaudoti nebūtinai iš karto, o pavyzdžiui praėjus metams po paskolos ėmimo. Tai iš tikrųjų geras saugiklis nuo įvairių nemalonų.

Jei jūsų kredito grąžinimo atidėjimo terminas jau išnaudotas, bet suprantate, jog vis tiek šie tiek vėluosite numatytų laiku pervesti reikiamą pinigų sumą, paprastai galite tikėtis paskolos sutartyje numatyto kreditavimo termino pratęsimo. Tai reiškia, jog kredito bendrovė, iš kurios internetu pasiėmėte paskolą, tiesiog pratęs jūsų sutartį ir paskaičiuos papildomas palūkanas už dar negrąžintą paskolos sumos dalį. Tai yra ir blogai, ir gerai – jūs tarsi ir neturite jokių blogų teisinių vėlavimo padarinių, tačiau už tai vis tik turėsite papildomai susimokėti.

Tiesa, toks kredito sutarties pratęsimas gali vykti ir jums asmeniškai kreipiantis į bendrovę ir to paprašant. Tokiu atveju jums reikia vėl prisijungti prie savo susikurtos paskyros kredito bendrovės tinklalapyje ir pasinaudojus atitinkama forma pranešti apie tokį savo pageidavimą. Pagal dažniausiai paskolų sutartyse numatomas sąlygas ir šiaip nusistovėjusią praktiką, jūsų kreditorius greičiausiai atsakys teigiamai. Tiesa, tokiu atveju sutarties sąlygos, palūkanų normos ir administravimo mokesčiai išlieka tokie patys, kaip ir pradinėje sutartyje. Savo ruožtu paskolos teikėjas, jeigu tokį sutarties pratęsinėjimą taikote dažniausiai daugiau negu dvylika mėnesių, to gali paprasčiausiai atsisakyti. Tai yra, daugelio kreditorių sutartyse būna nurodyta tokia sąlyga. Tokiu atveju kreditavimo įstaiga gali tiesiog pareikalauti jūsų grąžinti visą likusią paskolos sumą su palūkanomis. Ir jums nebelieka kur dingti.

O čia prasideda nemalonioji paskolos ėmimo ir vėlavimo grąžinti dalis. Bet kokiu atveju, pirmas žingsnis, kuris jūs turėtume atlikti, kuomet vėluojate grąžinti paskolą ir sutarties pratęsti nebegalite, yra kreipimasis į jūsų kreditorių. Paėmus paskolą internetu, tokiu pačiu būdu susiradus kontaktus galima paskambinti ar parašyti elektroninį laišką ir savo kreditoriui. Žinoma, visuomet galima nueiti ir į bendrovės atstovybės biurą ir gyvai ieškoti išeičių iš susidariusios situacijos.

Daugeliu atveju po tokio geranoriško nespėjančio grąžinti paskolos skolininko kreipimosi kreditavimo įstaiga stengiasi rasti būdu, kaip tą klausimą išspręsti taikiai, be teisininkų įsikišimo. Kartais tokioje situacijoje išgelbėti gali ir refinansavimas, dėl kurio galite vėlgi kreiptis internetu į kitą greitųjų kreditų bendrovę, pasirašyti su ja sutartį ir pamiršti savo senąjį kreditorių. Pačių blogiausiu atveju kredito grąžinimo pradelsimas ir su tuo susijusios problemos sprendžiamos teismo ir anstolių pagalbą. O tuomet papildomos išlaidos neišvengiamos, tad geriausia laiku spėti susitarti su savo kreditoriumi. Bet kai kuriose situacijose paskolų refinansavimas be užstato gali būti pati geriausia išeitimi.