Technologijomis besidomintys turbūt jau girdėjo terminą DAO – decentralizuotos autonominės organizacijos. Kas tai yra ir kur jos sutinkamos? Ar tai ne sekta? Gal kažkokia afera? Kad nekiltų visokių sąmokslo teorijų ir plepalų lygio pasvarstymų, viską pabandysime paaiškinti gal ne penkiamečiui, tai tikrai penkiolikamečiui. Ir be jokių dirbtinio intelekto aptakių frazių…
Decentralizuota autonominė organizacija yra verslo valdymo forma. Tradicinės įmonės turi vadovaujantį personalą – direktorių, valdybą, prezidentą. DAO jokio vadovo neturi. Tokioje organizacijoje dirbantys žmonės patys sau yra vadovai.
Va čia yra ta vieta, kada pasipila klausimai. Pirmyn, visus atsakysime…
Kaip įmonė funkcionuoja, jei nėra vadovų?
Atkreipkite dėmesį, kad DAO yra decentralizuota ORGANIZACIJA. Tai nebūtinai įmonė. Čia gali būti nevyriausybinė organizacija, žiniasklaidos priemonė, asociacija, įskaitant ir viešąją įstaigą, kuri yra ne pelno siekianti. DAO yra tam tikrų tikslų siekianti organizacija, o tikslai gali būti ne tik uždirbti pinigų.
Nuo tikslo reikia ir pradėti. Pirmiausia, organizacija turi turėti aiškius tikslus. Tada galima nustatyti priemones tiems tikslams pasiekti. Ir paruošti labai aiškias taisykles ir kontraktus darbuotojams, kur būtų numatyta, kokie yra organizacijos tikslai, kaip jie yra siekiami, kaip atsilyginama už pasiektus tikslus, kas gali keisti tuos tikslus ir kaip vyksta sprendimų priėmimas. Tai savotiškas socialinis kontraktas.
Kažkur girdėtas terminas?
Visiškai teisingai, tai terminas, ateinantis iš blokų grandinės teorijos, kuria paremtas visų kriptovaliutų veikimas. Bet apie tai kiek vėliau. Grįžkime prie įmonės veikimo. Jis labai paprastas – tai visiška demokratija.
Decentralizuota autonominė organizacija yra valdoma absoliučiai visų darbuotojų balsuojant už tam tikrus sprendimus. Balsavimas vykdomas internetu, tačiau kiek kitaip, nei įprastai. Balsų yra tiek, kiek darbuotojas turi tokenų (dar vienas kriptovaliutų terminas). Tai reiškia, kad kai kurie darbuotojai gali turėti daugiau balsų.
Situacija paprasta – reikia nuomotis naujas patalpas. Pateikiama informacija, kiek tai kainuos ir vis darbuotojai nusprendžia – keltis į naujas patalpas, ar ne. Paprastoje organizacijoje apie viską nusprendžia vadovas, o darbuotojams tik liepiama paskutiniu metu susikrauti daiktus ir kraustytis į naujas patalpas. DAO atveju visi sprendžia, ar keltis ar pasilikti. Kiekvienas darbuotojas gali iškelti savo iniciatyvą. Pavyzdžiui, Jonas mano, kad reikia nusamdyti sporto trenerį, kad jis po darbo padėtų palaikyti fizinę formą. Visi balsuoja ir priima sprendimą – NE, treneris nereikalingas, Jonai, ieškok trenerio asmeniškai, jei tau reikia…
Iš kur tie tokenai gaunami?
Grįžkime prie kriptovaliutų termino tokenai. Lietuviškai juos vadinti reiktų žetonais. Žetonus gauna visi naujai priimti darbuotojai, tačiau už indėlį į įmonės gerovę jiems gali būti dovanojami papildomi tokenai. Taip ilgai dirbantys ir nusipelnę darbuotojai gauna daugiau tokenų, kuriuos panaudoja priimant svarbius sprendimus. Be to jiems mokama daugiau pinigų…
Čia jau darosi įdomu…
Kadangi vadovų nėra, o motyvuoti darbuotojus finansiškai reikia, tokenai yra puikus būdas motyvuoti žmones. Kai įmonė veikia pelningai, galima dalį pelno išdalinti darbuotojams, kaip priedą prie sutarto atlyginimo. Arba pagal tokenus galima mokėti pinigus vietoj atlyginimo. Tik vieną mėnesį gali gautis gana nedaug, o kitą – gausiai, priklausomai nuo įmonės rezultatų ir išlaidų. Kaip tokenai susiję su finansiniu paskatinimu turėtų būti aiškiai numatyta kontraktuose.
Kaip spręsti konfliktus tarp darbuotojų?
Jei jau nėra vadovo, kuris dar ir sprendžia tarp darbuotojų kilusius konfliktus, kaip elgtis tokioje situacijoje?
Viskas gana paprasta. Kiekvienoje didesnėje įmonėje yra HR specialistas, atsakingas už žmogiškuosius išteklius. Jis dirba su darbuotojų priėmimu, vertinimu, vidiniais įmonės renginiais, taip pat galėtų užimti ir mediatoriaus pareigas. Mediatorius padeda spręsti įvairius teisinius ginčus, o įmonės viduje tai ir yra kilę konfliktai.
Ar tokia įmonė Lietuvoje veikia?
O taip, tokia įmonė Lietuvoje tikrai yra. Viena tokių – naujienų portalas 77.lt, veikianti būtent DAO principais. Kol kas apie ją nieko nežinote? Dėl to, kad ji nedidelė ir dar tik pradėjo savo veiklą. Tai startuolis su didelėmis ambicijomis plėstis į užsienio rinkas. Neabejojame, kad netrukus apie juos sužinosime ir daugiau.