paskolos-kaina
Finansai

Atsako ekspertai: nuo ko priklauso paskolos kaina?

Kartais gyvenime atsitinka taip, jog paprasčiausiai prireikia pasiskolinti. Ir nenuostabu – visi kartas nuo karto susiduriame su nenumatytais sunkumais, kuriems išspręsti reikia papildomų lėšų.

Nors paskolos pasirinkimas ir gali būti tikrai geras būdas išspręsti iškilusias trumpalaikes finansines problemas, vis dėlto yra labai svarbu, jog skolintumėtės apgalvotai bei dėmesį atkreiptumėte į paskolos kainą – taip galėsite būti tikri, jog už paskolą nesumokėsite daugiau, nei reikia. Tačiau nuo ko ji priklauso?

Nuo ko priklauso paskolos kaina?

Kalbinami finansų produktų palyginimo platformos Financer.com Lietuva atstovai sako, jog yra keletas pagrindinių dėmenų, nusakančių, kokia bus norimos paskolos kaina.

Palūkanos

Pirmasis ir, be abejonės, pats svarbiausias faktorius, nusakantis, kiek kainuos norima paskola, yra paskolos palūkanų normos. Tačiau kas tai yra?

Paskolos palūkanų norma nurodo, kokio dydžio mokestį jūs turėsite sumokėti už pasirinktos paskolos suteikimą. Pavyzdžiui, jeigu palūkanų norma – 10%, tai reiškia, jog pasirinkus 1 000 eurų paskolą, jums reikės sumokėti 100 eurų palūkanų per metus už tai, jog skolinatės.

Žinoma, konkretus mokamų palūkanų kiekis priklausys nuo termino, kuriam imsite paskolą – jeigu tą pačią 1 000 eurų paskolą pasiimtumėte 5 metų laikotarpiui, jums tektų sumokėti 500 eurų palūkanų, o jei paskolą pasiimtumėte vos 6 mėnesiams, jums tereiktų sumokėti 50 eurų dydžio sumą.

Kalbinamų finansų analitikų teigimu, konkretus paskolos palūkanų normos dydis priklauso nuo įvairių parametrų – paskolos tipo, dydžio, bei grąžinimo termino. Vis dėlto, skirtingi kreditoriai tokiai pačiai paskolai taikys skirtingas palūkanų normas, tad yra labai svarbu, jog rastumėte tą skolintoją, kuris reikiamą paskolą suteiktų pigiausiai.

Ekspertai perspėja, jog palūkanos tarp skirtingų kreditorių gali skirtis net ir kelis kartus – jei vienas skolintojas reikiamą paskolą bus pasirengęs suteikti 8% palūkanų norma, kitas kreditorius tai pačiai paskolai gali taikyti net 30% ar dar didesnes palūkanas.

Būtent todėl yra labai svarbu atsižvelgti į palūkanų normas – ekspertai pataria vengti greitųjų kreditų, mat šio tipo paskoloms yra būdingos didžiausios palūkanos.

Sutarties sudarymo mokestis

Kitas mokestis, kuris taip pat daro nemažą įtaką bendrai jūsų pasirinktos paskolos kainai, yra sutarties sudarymo mokestis.

Sutarties sudarymo mokestis – vienkartinė rinkliava, kurią sumokate už visą skolintojo buhalterinį darbą bei sutarties sudarymą. Tiesa, šis mokestis nėra mažas – anot ekspertų, jis dažniausiai sudaro apie 6 – 10% paskolos sumos.

Tai reiškia, jog jei pasirinktumėte tą pačią 1 000 eurų paskolą, jums tektų sumokėti nuo 60 iki 100 eurų už sutarties sudarymą – kaip matome, skirtumas yra tikrai nemažas (savaime suprantama, jog didėjant paskolos dydžiui, ir sutarties sudarymo mokesčio kainų skirtumai pasidaro dar svarbesni).

Konkreti suma, kurią teks sumokėti už sutarties sudarymą, priklauso nuo paties kreditoriaus bei jo paslaugų teikimo sąlygų, tad būtų protinga rasti skolintoją, kuris taikytų kuo mažesnį sutarties sudarymo mokestį.

Taip pat vertėtų paminėti, jog net renkantis mažesnę paskolą, didesnio sutarties sudarymo mokesčio neišvengsite – įmonės yra nustačiusios minimalų sutarties mokesčio dydį, kurį teks sumokėti net mažiausiai besiskolinantiems.

Sutarties administravimo mokestis

Finansų analitikai pataria dėmesį taip pat atkreipti ir į dar vieną iš pagrindinių paskolos teikimo rinkliavų – sutarties administravimo mokestį. Nors šis mokestis ir nėra itin didelis (sutarties administravimo mokesčio norma dažniausiai siekia 0.1% paskolos sumos per mėnesį), vis dėlto, priklausomai nuo konkrečios paskolos, per visą paskolos grąžinimo terminą šis mokestis gali reikšti ir kelis šimtus eurų papildomų išlaidų.

Papildomi mokesčiai

Galiausiai, taip pat akį vertėtų užmesti ir į įvairius papildomus mokesčius, galinčius apkartinti visą paskolos grąžinimą nemažai daliai piliečių. Finansų analitikai pataria įdėmiai išanalizuoti sutartį bei dėmesį atkreipti į tokius papildomus mokesčius, kaip mokestis už išankstinį paskolos grąžinimą, sutarties pakeitimą, termino pratęsimą, įmokų mokėjimo vėlavimą, laiško, raginančio grąžinti paskolą, atsiuntimą ir taip toliau.

Nors šie mokesčiai ir nedaro įtakos tiems asmenims, kurie nekeičia sutarties bei visas įmokas moka laiku, vis dėlto vertėtų apgalvoti ir įvairius nenumatytus scenarijus – įsitikinę, jog papildomi mokesčiai yra adekvatūs, jūs galėsite būti ramūs, jog net jei nutiktų kas nors netikėto, kreditorius jūsų neapkraus pernelyg didele papildoma finansine našta.

Finansų analitikai sako, jog susigaudyti, už ką iš tikrųjų mokate imdami paskolą, yra itin svarbu. Ekspertų teigimu, atkreipus dėmesį į išvardintus pagrindinius paskolos kainą lemiančius aspektus, galima greitai palyginti įvairių kreditorių pasiūlymus bei rasti geriausią paskolą.

Paskolų tipai bei jų svarba jūsų piniginei

Žinoma, nors paskolos mokesčiai yra skirtingi kiekvieno kreditoriaus pasiūlymams, vis dėlto, visi šie mokesčiai ganėtinai tolygiai kinta priklausomai nuo paskolos, kurią pasirinksite, tipo.

Tai reiškia, jog skirtingų tipų paskolos beveik visados proporcingai skirsis savo kaina. Ekspertai sako, jog būtent dėl to yra itin svarbu įsitikinti, jog paskola, kurią pasirinksite, nepriklauso itin brangių paskolų grupei. Išsirinkę optimaliausią paskolos tipą, galėsite džiaugtis sutaupytomis lėšomis bei mažesne finansine našta.

Tačiau kas yra ta itin brangių paskolų grupė?

Greitieji kreditai

Greitosios paskolos, neabejotinai, yra pats brangiausias kreditų tipas, kokį galite pasirinkti. Ir ne be reikalo – šio tipo paskolos yra specializuotos ir gali pasiūlyti privalumų, kurių nesuteikia joks kitas paskolų tipas. Šioms paskoloms yra būdingi galimi ypač trumpi grąžinimo terminai, galimos maži paskolų dydžiai, o svarbiausia – itin greitas reikiamų lėšų išdavimas.

Finansų analitikai sako, jog būtent dėl šių greitųjų paskolų sąvybių jas teikiantys kreditoriai yra priversti greitasias paskolas teikti aukštomis palūkanų normomis – anot ekspertų, kitu atveju įmonės, teikiančios greituosius kreditus, paprasčiausiai bankrutuotų, nes nesugebėtų gauti pakankamai pelno iš mažo dydžio trumpalaikių paskolų.

Žinoma, greitieji kreditai yra patogūs, greiti ir lankstūs, tačiau juos vertėtų rinktis tik tada, kai tai yra būtina, mat kitaip jums teks sumokėti itin dideles pinigų sumas už privalumus, kurie jums net nebuvo reikalingi.

Ekspertų teigimu, jei tik susiklosčiusi situacija leidžia truputį palaukti, yra žymiai optimaliau paieškoti alternatyvų vartojimo paskolų tarpe. Analitikai sako, jog kai kurių vartojimo paskolų bendra kaina gali būti net kelis kartus mažesnė nei kaina identiškos alternatyvos iš greituosius kreditus teikiančios institucijos, tad yra itin svarbu viską atidžiai pasverti ir rasti geriausią variantą.

Kaip rasti pigiausią paskolą?

Finansų analitikai sako, jog rasti reikiamą paskolą geresnėmis sąlygomis nėra itin sudėtinga – anot ekspertų, svarbiausia yra neskubėti priimti finansinius sprendimus, jei tik tai nėra būtina, ir viską ramiai apgalvoti.

Norint rasti pigesnę paskolą, vertėtų pasidomėti įvairiais vartojimo paskolas teikiančių įmonių pasiūlymais bei stengtis vengti greitųjų kreditų. Galų gale, taip pat svarbu ir pasidomėti įvairių kreditorių teikiamomis akcijomis bei specialiais pasiūlymais, o taip pat ir realių klientų atsiliepimais.

Palyginę visus turimus variantus, jūs galėsite išsirinkti tą kreditorių, kuris reikiamą paskolą suteiks pačiomis geriausiomis sąlygomis. Sėkmės!