erkinis encefalitas
Grožis, Sveikata Kita

Ar verta skiepyti mažuosius nuo erkinio encefalito?

erkinis encefalitasVisuomenėje egzistuoja gajus mitas, kad maži vaikai ir kūdikiai neserga itin daug komplikacijų sukeliančia liga – erkiniu encefalitu. Esant tokiai nuomonei netyla ir prieštaringos diskusijos – skiepyti vaikus nuo erkinio encefalito ar ne. Vis dėlto, gydytojai neigia mitą, jog vaikų iki 7 metų nuo šiuos ligos nereikia skiepyti. Lietuvos bei Europos epidemiologiniai duomenys rodo, kad prieš keletą metų erkinis encefalitas buvo nustatyta net naujagimiui, o Lietuvoje užfiksuoti kūdikių susirgimai. Taigi, jeigu vaikai erkiniu encefalitu tikrai serga, gydytojų patarimai skiepyti juos nuo šios ligos yra labai racionalūs ir vertingi. Tam gali būti naudojamos saugios ir veiksmingos dviejų tipų vakcinos: vokiškos arba austriškos.

Erkinis encefalitas kelia didelį pavojų ir paniką todėl, kad jo sukelto viruso neveikia joks vaistas. Jei žmogus suserga šia pavojinga liga, tuomet imami gydyti tik simptomai, taip pat slopinamas skausmas, o pati liga dažniausiai progresuoja. Ši liga smarkiai ir neretai neatstatomai pažeidžia galvos bei nugaros smegenis ir jų dangalus. Pati sudėtingiausia, tačiau ne rečiausia komplikacija yra viso ar dalies kūno paralyžius arba net mirtis.

Ilga laiką stebint vaikus po persirgto erkinio encefalito, net ir tuo atveju, jei liga buvo labai lengva ir vaikas tik truputį pakarščiavo, vis dėlto buvo pastebėti liekamieji reiškiniai – jis prasčiau mokosi, daug greičiau pavargsta. Nors tai, regis, ne itin reikšmingi požymiai, vis dėlto jie lieka ir tikrai trukdo vaikui kokybiškai gyventi. Gydytojai privalo paisyti vaiko interesų ir suteikti šeimai teisingos informacijos apie ligą, kadangi valstybė kompensuoti skiepų nuo erkinio encefalito negali, todėl tik tėvai nusprendžia, savo vaiką skiepyti ar ne. Svarbu, jog jie įsisąmonintų, kad kiekvieną kartą įsisegus erkei atsiranda potenciali rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu. Ir visai nesvarbu,  ar tai suaugęs žmogus, ar mažas vaikas.

Tėvams pageidaujant maži vaikai iki 7–8 metų gali būti skiepijami specialia pagreitinto veikimo vakcina. Kiekvienoje įskiepytoje vakcinoje būna negyvų erkinio encefalito viruso struktūrų. Jų arba kitaip – ligos antigenų, turi būti pakankamai daug, kad poveikis imuninei sistemai išliktų ilgai. Dėl šios priežasties įprastinė erkinio encefalito schema yra ištęsta ir žmonės skiepijami tris kartus, su tam tikro laiko pertraukomis. Apmaudu, tačiau neretai nutinka taip, kad jei vakciną nuo erkinio encefalito pakartoti reikia žiemą, žmonėms jos neįsiūlysi, jie nesutinka skiepytis teigdami, jog žiemą erkės nepavojingos, o sušilus orams, kai erkės pabunda, imama panikuoti. Siekiant išvengti panikos buvo išrasta ir imta taikyti pagreitinta erkinio encefalito skiepų schema. Ją naudojant vakcinos dozės žmogui įskiepijamos gerokai trumpesniais intervalais.

Moksliniai tyrimai įrodė, kad nuo erkinio encefalito skiepijant pagreitintais skiepais, vakcina yra lygiai tokia pat veiksminga. Skirtumas tas, kad skiepijantis pagreitinta schema, siekiant garantuoti ilgalaikę apsaugą nuo erkinio encefalito, kitais metais bus reikalinga dar viena, t. y. ketvirtoji dozė. Jeigu vis dėlto pasirenkama klasikinė skiepijimosi nuo erkių sukelto encefalito schema, tuomet viskas įvyksta lėčiau, bet pakanka tik trijų skiepų. Jei, pavyzdžiui, pavasarį pageidaujate pasiskiepyti, tuomet, norint apsaugos ateinančiam sezonui, rekomenduojama rinktis pagreitintą schemą tiek vaikams, tiek ir suaugusiems. Įprastą skiepijimąsi pradėti jau būtų per vėlu.

Nuo daug sunkių komplikacijų sukeliančio erkinio encefalito reikėtų pasiskiepyti visiems asmenims, nepriklausomai nuo to, kur jie gyvena. Tiek kaime ar miške, tiek ir miesto parke ar nedidelėje pievelėje jums gali įsisiurbti erkė. Be to, nepamirškite, kad erkes perneša katės bei šunys, graužikai ar net paukščiai.

Jei pastebėjote, kad jums įsisegė erkė, turite mėnesį atidžiai save stebėti (per mėnesį praeina inkubacinis erkinio encefalito periodas) ir tik po to, jeigu liga nepasireiškia, galima pradėti skiepijimo ciklą. Iš karto vos įsisegus erkei skiepytis draudžia šios vakcinos aprašas. Net šio draudimo nepaisant skiepas vis tiek neapsaugos nuo jau įsisegusios erkės sukelto encefalito. Imunitetas susidarys tik kitam erkės įsisiurbimui.

Taigi, siekiant apsaugoti savo sveikatą ir gyvybę geriau iš anksto pasiskiepyti ir paskiepyti savo vaikus nuo erkinio encefalito, priešingu atveju susirgus gresia visiškas arba dalinis invalidumas ar net mirtis, kadangi, kaip jau minėta, vaistų, įveikiančių šį smegenis pažeidžiantį virusą, nėra.

Amber Jewelry

Tea Sets