Apie naujosios kartos židinius ir krosneles bei paprastą jų eksploatavimą

ŽidinysNuo seno židinius priimtina laikyti pagrindinėmis namų puošmenomis. Židiniai tai ne tik šilumos šaltinis, bet jie yra ir puikus akcentas bei interjero detalė. Kiekvienas, turintysis nuosavus namus ar net butą, gali įsirengti židinį, atitinkantį poreikius.

Apie ugniakurus

Įprastai židinių ugniakurai gaminami iš dviejų pagrindinių medžiagų – ketaus arba plieno. Jų privalumai yra kiek skirtingi. Plieniniai dažnai išklojami ugniai atspariomis ir šilumą ilgiau padedančiomis išlaikyti šamotinėmis ar kitų rūšių plokštėmis. Ketaus ugniakurams paprastai reikia papildomos apdailos, tačiau tokie židiniai laikomi ilgaamžiais gaminiais. Greta židinių išvaizdos ir funkcionalumo vis dažniau pagalvojama ir apie tai, ar židinys gaminamas iš ekologiškų medžiagų, ar jis pakankamai taupus ir ekonomiškas. Šiuolaikiniuose židiniuose dažnai sumontuojamos ir grotelės, pro kurias cirkuliuoja oras, jie yra dvigubo degimo, o dvigubos sienelės židiniams neleidžia perkaisti. Šiuolaikiniams židiniams suteikiama ne mažesnė nei 10 metų garantija, todėl pirkti židinių nereikėtų baimintis. Beje, daugelis šiuolaikinių židinių – su dvigubo degimo kameromis, gaminami iš aukštos kokybės ketaus.

Apie krosneles

Šiandieniniai pirkėjai vis dažniau svarsto, ką pirkti geriau: ar židinius, ar krosneles. Kuo krosnelės skiriasi nuo židinių? Pagrindinis skirtumas – krosnelių nereikia montuoti į sienas, jos – tiesiog pastatomos. Krosneles priimta gaminti iš panašių metalų ir jų lydinių – ketaus ar plieno. Krosnelėse taip pat sumontuojama speciali dvigubo degimo sistema, padedanti sutaupyti kuro ir užtikrinanti ekologiškumą. Kai kurias krosneles gamintojai puikiai pritaikė tiems žmonėms, kurie neturi viryklės arba kurie čia pat, ant krosnelės, nori užsivirinti vandens. Kai kurių krosnelių viršuje įtaisytos specialios kaistančios plokštės, ant kurių galima virti netgi maistą. Anksčiau kaimuose naudotos būtent tokio tipo krosnys, kurių funkcija buvo dvejopa: krosnys skirtos ne tik namams šildyti, bet ir maistui virti. Kai kurios šiuolaikinės mini krosnys skirtos būtent šiems dviem tikslams. Specialias krosneles galima kūrenti ne tik smulkiomis, bet ir stambesnėmis, apie 60 cm ir daugiau ilgio malkomis.

Kokiomis savybėmis pasižymi naujos kartos židinys?

Kaip jau minėta anksčiau, kokybiškas šiuolaikinis židinys turi atitikti tam tikrus standartus. Pirma, būti ekonomiškas ir ekologiškas, taupantis kurą, ilgai saugantis šilumą. Antra, jis turi būti paprastai montuojamas. Gamintojai teigia, kad kai kuriuos židinius pastatyti galima vos per 1-2 valandas, jų montavimas – ypač paprastas. Viskas, ko reikia – tai įsirengti kaminus. Dažnai kaminai namuose jau būna įrengti iš anksto. Per nurodytąjį laiką židinys sumontuojamas su visa apdaila, nelieka jokių įrengimo ženklų, namuose, kaip ir buvo prieš tai, išlieka gražu ir švaru. Židinių nereikia padengti gruntu, dažyti, taigi sutaupoma nemažai laiko ir pinigų.

Kokioms patalpoms tinka židinys?

Šiandieninė rinka gali pasiūlyti tokius židinius, kurie tinka ne tik kaip interjero akcentas, bet ir kaip katilas, skirtas visam namui apšildyti. Tokiuose židiniuose įprastai sumontuojamos kapsulės, siekiančios metrą ir daugiau. Galima pasirinkti ir tokią apdailą, kuri dažnai taikoma statant rankų darbo židinius.

Butuose ypač tinka specialūs elektriniai židiniai, kuriems nereikia malkų ir kurie veikia „kūrenami“ elektra. Beje, pastarųjų privalumų yra ne vienas ir ne du, o židinys atrodo gana tikroviškas ir šildo ne ką prasčiau už tikrąjį, kūrenamą malkomis. Elektrinius židinius itin pamėgo tvarką ir švarą mėgstančios namų šeimininkės, nes po židiniu nereikia laikyti kūgio malkų, o kai jos sukūrenamos, nebelieka kūgio anglių ir pelenų, suodžių.