Finansai

Apie centrinį šalies banką ir valiutų kursus

centrinis bankasPinigai visais laikais buvo vienas pagrindinių variklių. Be pinigų daugelis žmonių negalėtų gyventi, patenkinti elementarių poreikių, jau nekalbant apie svajones ir jų išsipildymą – daugeliui jų įgyvendinti reikia tiesiog daugiau pinigų. Pinigai tam tikra prasme taip pat laikomi preke, kuria vykdant mainus galima įsigyti mums reikiamus daiktus, paslaugas ir kita. Galima apibrėžti ir pinigų vertę: pinigai, gauti šiandien, tam tikru požiūriu yra vertingesni nei pinigai, kuriuos galėtume gauti ar gausime ateityje.

Kalbant konkrečiai apie Lietuvos ir kitų mažų valstybių atvejus, ypač svarbūs tampa valiutu kursai. Mūsų valiuta yra glaudžiai susijusi su kitomis didžiosiomis pasaulinėmis valiutomis, pavyzdžiui, euru ar JAV doleriu. Taip pat populiarėja ir kitos valiutos, o daugelį vartotojų internete domina būtent valiutu skaiciuokle, vieną valiutą vos keliais kompiuterio pelės paspaudimais konvertuojanti į kitą.

Centrinis šalies bankas
Valiutos leidyba visose šalyse rūpinasi kiekvienos šalies centrinis bankas. Šis bankas turi ir kitas dvi specifines galias arba kitaip – įgaliojimus. Jis kontroliuoja palūkanų normas ir pinigų patekimą į rinką, kitaip tariant – infliaciją. Turtingesnėse pasaulio valstybėse įsikūrę ir nepriklausomi centriniai bankai, kurie veikia be politikų, politinių partijų, verslo atstovų ir kitų svarbių asmenų įtakos. Kaip pavyzdžius galima įvardyti ir Europos centrinį banką bei Federalinių Rezervų sistemą, įsikūrusią JAV. Taigi aišku, kad centriniai bankai gali būti arba vieši, arba privatūs. Pastarųjų pagrindinis skirtumas toks, kad bankai, kuriuos valdo vyriausybė, nepaima nacionalinės valiutos palūkanų (juos sumoka mokesčių mokėtojai), o privatieji bankai palūkanas ima.

Lietuvos centrinio banko funkcijos
Lietuvos bankas (LB) atlieka nemažai funkcijų, susijusių su monetarine politika. LB yra įgaliotas nustatyti lito reguliavimo sistemą, paskelbti oficialų lito kursą. Šiais duomenimis remiasi ir kiti – komerciniai – bankai, kurių kompetencijoje yra valiutų kursai, jų pokyčiai. Jei Lietuvos banko nebūtų, finansų srityje būtų nemažai maišaties ir netikslumų, nes LB paskirsto lėšas, užsienyje laikomas atsargas bei jomis tikslingai disponuoja. Taip pat LB reguliuoja įvairių kreditų, kredito įstaigų veiklą, duoda leidimus vystysi su pinigais susijusią veiklą arba neduoda.