papildai sportui

Papildai sportui – reklamos išpūstas burbulas ar sportininkų kasdienybė?

Rate this post

papildai sportuiVis dar pastebima tendencija, jog prakalbus apie papildus sportui žmones galima išskirti į dvi grupes. Pirma tie, kurie „žongliruoja“ įvairiais sudėtingai skambančiais mineralinių medžiagų pavadinimais, miltelių, mikstūrų, tablečių, gėrimų pavadinimais. Kiti, priešingai – visą šią temą laiko sporto siaubu ir pasityčiojimu iš tikro sporto, prisimena už dopingo vartojimą pašalintus sportininkus ir reklamas siūlančias per tris dienas užsiauginti ne tik raumenis bet ir… na žinot ką. Tačiau tai visiškai neturi nieko bendro, tik iš nežinojimo iškeliamas neegzistuojančias problemas. Todėl šiandien norisi išsklaidyti mitą, jog papildai sportui yra visiškas blogis ir pakalbėti apie juos apskritai.

Ar sportininkas gali būti efektyvus kuomet organizme trūksta mineralinių medžiagų?
Žmogui kasdien reikia tam tikro kiekio vitaminų ir mineralinių medžiagų. Medikai sunerimę, jog nesveikas gyvenimo būdas, šviežaus maisto iškeitimas į nesveiką ir greitą maistą, nuolatinis sėdimas darbas ir jokio judėjimokenkia kūnui, sveikatai ir imuninei sistemai. Profesionaliai užsiimantys sportu yra sveikesni, jie labiau rūpinasi mityba, žino kokių maisto medžiagų jiems reikia ir kur jų gauti. Visgi ne viską įmanoma gauti su maistu. Tuo labiau, jog gausiai prakaituojant, su prakaitu iš kūno pašalinamas didelis kiekis mineralinių druskų ir organizmui naudingų medžiagų. Atstatyti organizmo balansą, neužtenka išgerti vandens, reikia ir elementarių papildų, kurie papildo maisto racioną (papildo, o ne pakeičia!) visomis maistinėmis medžiagomis, kurių paprastai trūksta sportuojančiam ir aktyviam žmogui. Jei sportininko organizme trūksta mineralinių medžiagų, jis nebus efektyvus.

Ar raumenis auginantys papildai išties juos augina?
Dažnai galvojama, jog papildai padedantys auginti raumenis ištiesų juos augina tiesiogine to žodžio prasme. Netiesa! Jei sėdėsi ant sofos ir kimši papildus, nieko nevyks, absoliučiai nieko. Raumenų augimas yra tiesiogiai proporcingas įdėtoms pastangoms sporto salėje. Ir tai nėra greitas procesas. Taip, rinkoje pilna šlamšto, reklamų teigiančių, jog per porą savaičių gali tapti kaip Švarcnegeris, tačiau nebūkime naivūs. Sportuojantys žmonės moka atskirti tiesą nuo rūko ir žino, jog stebuklų nebūna. Raumenų auginimas yra ilgas procesas, o papildai, pavyzdžiui, L-argininas padeda užpumpuoti raumenis bei padidinti treniruotės efektyvumą. Tuo tarpu labiausiai įtaką raumenų augimui darantys papildai yra tie, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra baltymai, amino rūgštys ar kreatinas. Jie padeda greičiau padėti pasiekti norimo rezultato, tačiau nėra stebuklingas raumenų auginimo eliksyras auginantis raumenis absoliučiai nepajudinant sėdimosios.

O papildai nekenkia vidaus organams (kepenims, inkstams)?
Liaudies patarlė „kas per daug tas nesveika“, galioja ir kalbant apie papildus. Dažnai sportuojantys vartoja keletą skirtingų papildų ir dėl savo nežinojimo, prisiklausę reklamų pradeda vartoti nesuderinamus papildus, papildus kurių bendra kažkurio elemento dozė yra per didelė. Tai, žinoma, gali sukelti sveikatos sutrikimų. Todėl renkantis papildus reikia pasitarti su specialistu, apie papildus išmanančiu treneriu ar mitybos specialistu. Geriau tris kart paklausti, nei suklysti ir pakenkti pačiam sau.